Budowa ulicy Dębowej w Siedlcach: potrzebna inwestycja czy zbędny wydatek?

2020-12-29 11:54

Jeżeli brakuje pieniędzy na duże inwestycje, warto skupić się na małych – to opinia radnego Janusza Cabaja. W przyszłorocznym budżecie miasta Siedlce ma się znaleźć budowa ulicy Dębowej, o którą wnioskował. Choć rada miasta poparła ten pomysł, władze Siedled są zdania, że budowa tej ulicy w przyszłym roku to przedwczesny wydatek. Większość działek jest tam bowiem niezabudowana. Duże kontrowersje wzbudził też sposób sfinansowania kosztów tej inwestycji.

Budowa ulicy Dębowej, warta około 575 tys. zł, ma być sfinansowana w przyszłorocznym budżecie Siedlec poprzez przesunięcie kosztów z innych planowanych inwestycji, a także z części wydatków na promocję miasta. Radny podkreśla, że jego zdaniem jest to dobra decyzja, bo skoro władze miasta nie pozyskały dotacji z zewnątrz na wykonanie większych inwestycji, takich jak remont ul. Sokołowskiej czy budowa kładki dla pieszych i rowerzystów na ul. Warszawskiej (za 19 mln zł), to wykonanie dla nich dokumentacji nie będzie na razie potrzebne. Z racji trwającej pandemii, w najbliższych miesiącach miasto nie zorganizuje też najprawdopodobniej żadnych imprez, na których promocję musiałoby przeznaczyć jakieś fundusze. Zdaniem radnego, bardziej praktyczne będzie zatem skupienie się w zamian na stworzeniu nowej nawierzchni na jednej z tych ulic, o których wykonanie od dawna zabiegają mieszkańcy. Większe inwestycje można nieco odłożyć w czasie.

– Możemy wrócić do tych projektów i je realizować. Ale jeżeli nie pozyskaliśmy na nie środków zewnętrznych, to nie ma szans zrobić przy naszym budżecie tej ulicy i tej kładki. Róbmy więc to, na co nas stać, bez zaciągania kredytu, a tylko przesuwając pomiędzy pozycjami w budżecie. Budżet ma pracować, bo jest dla mieszkańców – mówi Janusz Cabaj.

Podkreśla on także, że mieszkańcy okręgu nr 2, do którego należy, o budowę tej ulicy starali się od 2012 roku, kiedy wspólnie wpłacili na ten cel pieniądze (ok. 25 tys. zł). Mieszka tam tylko siedem rodzin, ale jedna z nich ma niepełnosprawne dziecko. Dobry dojazd do posesji jest zatem ważny dla mieszkańców. Za ich pieniądze wykonano w przeszłości dokumentację, a w ostatnich latach zrobiono oświetlenie i kanalizację, ale stan nawierzchni jest bardzo słaby. Choć utwardzono ją destruktem, pyli się latem, a jesienią i zimą zmienia się w błoto. 

Radny dodaje także, że podobnych ulic, o których wykonanie sami mieszkańcy zabiegają od lat, jest w mieście siedem. Wybór akurat ulicy Dębowej Janusz Cabaj argumentuje m.in. tym, że koszt jej wykonania jest jednym z niższych, a mniej więcej rok temu zrobiono tam już kanalizację. Mieszkańcy czekają natomiast na nową nawierzchnię od ośmiu lat. 

Władze miasta podkreślają jednak, że na remonty i budowę czekają także większe ulice. Takie, z których korzysta większa liczba siedlczan. Ich zdaniem realizacja tej inwestycji uniemożliwi ubieganie się o dofinansowanie na realizację tych większych zadań, którym odebrano finansowanie dokumentacji (remontu ul. Sokołowskiej i budowy kładki na ul. Warszawskiej). Dokumentacja na ich wykonanie jest bowiem konieczna, jeśli miasto ma starać się o środki z zewnątrz.

– Programy, w których możemy aplikować o środki finansowe, wymagają również tego, aby mieć dokumentację. Jeśli tej dokumentacji nie ma, nie będziemy mogli aplikować o środki zewnętrzne. A jednocześnie ciągle słyszę od radnych, że nie pozyskujemy środków zewnętrznych. Czy to jest logiczne? Dla mnie nie – mówi prezydent Andrzej Sitnik

Jego zdaniem budowa ul. Dębowej będzie przedwczesna, bo mieszka tam zaledwie 7 rodzin, a działek jest 30. Na kolejnych trwać będzie zatem jeszcze budowa domów, a to będzie miało wpływ na stan nowej drogi, która ma tam powstać. 

– Pewnie w najbliższym czasie rozpocznie się budowa, żeby wykorzystać kolejne działki. I w jakim stanie będzie ta ulica, kiedy ciężarowe samochody z betonem, z materiałem, będą po niej jeździły? – martwi się prezydent.

Istnieje też obawa, że koszty budowy okażą się ostatecznie wyższe niż planowane. Kosztorys budowy ulicy został bowiem sporządzony lata temu, a od tego czasu ceny uległy zmianie.

Dojazd do ulicy Dębowej w Siedlcach

i

Autor: fot. Janusz Cabaj Dojazd do ulicy Dębowej w Siedlcach
Zdasz test na pieszego? Sprawdź, czy nie stwarzasz zagrożenia!
Pytanie 1 z 15
Kiedy pieszy ma obowiązek posiadać odblaski?
Życzenia na 2021! Czego życzymy sobie w nowym roku?
Źródło: Budowa ulicy Dębowej w Siedlcach: potrzebna inwestycja czy zbędny wydatek?