Drugie ognisko ptasiej grypy w powiecie siedleckim

2021-05-27 16:33

Na terenie miejscowości Wyłazy, w gminie Mokobody, potwierdzono drugie ognisko ptasiej grypy w powiecie siedleckim. Przypomnę, że pierwsze zostało wykryte w zeszłym tygodniu w Nakorach, w gminie Suchożebry.

W miejscowości Wyłazy było to stado ponad 32 tys. indyków rzeźnych. W dniu 25 maja zostały one wszystkie poddane zabiciu. Wczoraj (26 maja) całość tego pogłowia została wywieziona do utylizacji. Odbyła się również dezynfekcja wstępna w miejscu ogniska – informuje Izabela Floryszczyk, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Siedlcach.

Zgodnie z zarządzeniem wojewody mazowieckiego wyznaczono już także obszary zapowietrzony i zagrożony wokół miejscowości Wyłazy, a także wystosowano do mieszkańców odpowiednie nakazy i zakazy, które w tych obszarach obowiązują.

Obszar zagrożony jest to jak zawsze obszar co najmniej 10 km, licząc od ogniska. Natomiast obszar zapowietrzony obejmuje co najmniej 3 km, także licząc od ogniska – wyjaśnia Izabela Floryszczyk.

W obszarze zagrożonym będzie obowiązywał nakaz trzymania drobiu w zamknięciu, a w zapowietrzonym prowadzone będą ubój oraz wybicie prewencyjne.

ZOBACZ NA FILMIE jak wygląda wnętrze WTZ-u w Skórcu po remoncie
Sonda
Czy kiedykolwiek dzwoniłeś pod numer alarmowy?
Źródło: Drugie ognisko ptasiej grypy w powiecie siedleckim