Informacja Prezydenta Miasta Siedlce w sprawie wsparcia dla uchodźców z Ukrainy

i

Autor: Monika Półbratek

Informacja Prezydenta Miasta Siedlce w sprawie wsparcia dla uchodźców z Ukrainy [AKTUALIZACJA]

2022-02-26 17:07

W porozumieniu z siedlecką Caritas Prezydent Miasta Siedlce uruchomił specjalny numer konta bankowego, na który można dokonywać wpłat na rzecz uchodźców z Ukrainy. O dziś (26 lutego) obowiązują też całodobowe numery telefonów MOPR w Siedlcach, na które mogą dzwonić osoby z Ukrainy, szukające wsparcia oraz siedlczanie, którzy chcą pomóc. W Urzędzie Miasta Siedlce działa punkt koordynujący pomoc. Miasto oferuje też wsparcie psychologiczne, a siedleckie szkoły i ośrodki kultury prowadzą zbiórki na rzecz uchodźców.

Konto bankowe do wpłat dla uchodźców

Numer konta bankowego, który uruchomił od dziś (26 lutego) Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik w porozumieniu z Caritas Diecezji Siedleckiej to:

94 9194 0007 0027 9318 2000 0110.

Pieniądze wpłacone na konto, zostaną przeznaczone na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy oraz dla mieszkańców miasta partnerskiego Berdyczowa, na zakup leków, środków opatrunkowych, dezynfekujących, higienicznych itp. dla Berdyczowskiego Szpitala Miejskiego oraz innych potrzebnych artykułów uzgodnionych z merem Sergiejem Orlukiem. Wpłat należy dokonywać koniecznie z dopiskiem „UKRAINA”.

Całodobowa infolinia dla uchodźców i osób oferujących pomoc

Dziś od godziny 13:00 uruchomione zostały dwa numery telefonów, działające CAŁODOBOWO i CODZIENNIE, prowadzone i koordynowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Siedlcach:

  • dla osób zgłaszających chęć udzielenia pomocy osobom z Ukrainy (udzielenie schronienia, przekazania darów itp.) nr: 605 031 412.
  • dla osób z Ukrainy szukających pomocy w każdym zakresie, nr: 605 573 371.

Punkt koordynacyjny w Urzędzie Miasta Siedlce

W Urzędzie Miasta Siedlce, na Skwerze Niepodległości 2, na parterze w holu głównym budynku, od godziny 13:00  działa już specjalny Punkt Koordynacyjny, który od dzisiaj będzie czynny codziennie i całodobowo. Można tam zgłaszać osobiście różne potrzeby związane z sytuacją na Ukrainie, zarówno w zakresie uzyskania pomocy, jak i chęci jej udzielenia uchodźcom.

O kolejnych działaniach pracownicy magistratu i władze miasta będą informować na bieżąco.

W Urzędzie Miasta Siedlce działa całodobowy punkt koordynujący pomoc dla uchodźców z Ukrainy

i

Autor: fot. Urząd Miasta Siedlce W Urzędzie Miasta Siedlce działa całodobowy punkt koordynujący pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Bezpłatne wsparcie psychologiczne

W trybie natychmiastowym został uruchomiony numer telefonu 694 498 090, pod którym istnieje możliwość uzyskania wsparcia psychologicznego. On również jest czynny całodobowo, także w weekend. Pod wskazanym numerem telefonu pełni dyżur psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Siedlcach, który udziela wsparcia w sytuacji związanej z trwającym konfliktem zbrojnym. Od poniedziałku 28 lutego miasto planuje uruchomić dalsze działania, dotyczące pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży z siedleckich przedszkoli i szkół.

Zbiórka rzeczowa w siedleckich szkołach i ośrodkach kultury

– Wszystkie siedleckie ośrodki kultury i wszystkie miejskie szkoły będą prowadziły zbiórkę rzeczową przeznaczoną dla uchodźców z Ukrainy. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że te osoby potrzebują właściwie wszystkiego, począwszy od bielizny osobistej, po środki czystości, koce, ręczniki itp. Zbieramy zatem ubrania, ale prosimy o rzeczy nowe, zabawki nowe lub w stanie idealnym, chemię gospodarczą, środki higieniczne, środki czystości, pampersy itd. Nie zbieramy żywności – informuje Aneta Krajewska, naczelnik Gabinetu Prezydenta Miasta Siedlce.

Zbiórka rzeczowa jest prowadzona w następujących miejscach:

  • Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Józefa Piłsudskiego 5, przyjmuje rzeczy od wtorku do piątku w godz.: 10:00-17:00 i sobotę w godz.: 10:00-16:00.
  • Miejski Ośrodek Kultury w Sali widowiskowej "Podlasie" przy ul. Henryka Sienkiewicza 63 przyjmuje rzeczy od poniedziałku do piątku w godz.: 9:00-18:00.
  • Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce przy ul. Bpa, Biskupa Ignacego Świrskiego 31, od poniedziałku do piątku, w godz.: 9:00-18:00.
  • we wszystkich szkołach na terenie miasta Siedlce (harmonogram zostanie udostępniony wkrótce).
Sonda
Pomożesz uchodźcom z Ukrainy?
Źródło: Informacja Prezydenta Miasta Siedlce w sprawie wsparcia dla uchodźców z Ukrainy [AKTUALIZACJA]