Kierowcy, zwolnijcie! Uważajcie na młode bociany, które uczą się latać!

2022-07-29 14:04 Monika Półbratek
Kierowcy, zwolnijcie! Uważajcie na młode bociany, które uczą się latać!
Autor: fot. Grupa Ekologiczna

Na terenie powiatu siedleckiego i okolicznych powiatów nie brakuje młodych bocianów, które wciąż jeszcze uczą się latać. To dla nich bardzo niebezpieczny okres, bo w tym czasie często giną pod kołami samochodów. Spłoszony bocian może też stanowić ogromne zagrożenie na drodze. Siedlecka Grupa Ekologiczna, która opiekuje się bocianami na terenie regionu, apeluje do kierowców o ostrożność i wolniejszą jazdę, ponawiając akcję „Uwaga: bociany na drodze!”.

– Każdego roku ponawiam ważny dla Państwa i naszych bocianów apel. Młode boćki właśnie teraz po raz pierwszy opuszczają gniazda i uczą się latać. Na terenie powiatu od ok. 7-10 dni mamy pierwsze latające młode ptaki. Niestety, często giną one pod kołami rozpędzonych samochodów, najczęściej w miejscach, w których gniazdo znajduje się w sąsiedztwie ruchliwej drogi lub sąsiaduje z żerowiskiem, takim jak łąka czy pastwisko. Taki przypadek mieliśmy w tym roku na przykład koło miejscowości Mingosy, Sinołęka. Schemat jest najczęściej ten sam: młody niefortunnie ląduje na drodze lub spaceruje po pierwszym locie na poboczu, nieświadomy zagrożenia. Szybko jadący samochód płoszy ptaka, który wpada pod koła samochodu. Jedno uderzenie i młody, który przebywał w gnieździe ponad dwa miesiące ginie – wyjaśnia dr Ireneusz Kaługa z Grupy Ekologicznej.

Takich przypadków tylko na terenie powiatu siedleckiego notowanych jest średnio ok. 10-12 rocznie. Nagła śmierć młodego boćka to ewidentna strata dla przyrody, ale jego pojawienie się na drodze to też duże zagrożenie dla ludzi. Ważący około 4 kg ptak może spowodować spore szkody lub po prostu spowodować wypadek.

– Notowaliśmy już przypadki, w których bocian wpadł do kabiny samochodu ciężarowego, strzaskał szybę i tylko dzięki temu, że kierowca jechał wolno, udało się uniknąć nieszczęścia. Bardzo prosimy, zwolnijcie! Młode bociany nie umieją jeszcze właściwie reagować na samochody. Zadbajmy o ich, a także o własne bezpieczeństwo! – apeluje Irek Kaługa.

Akcja siedleckiej Grupy Ekologicznej „Uwaga: bociany na drodze!” potrwa do ok. 15 sierpnia. Wtedy większość boćków wyleci już do Afryki.

Sonda
Czy wierzysz, że bociany przynoszą szczęście?