Najpiękniejsza biblioteka w Siedlcach działa w wieży Ratusza pod Jackiem [AUDIO]

2021-08-09 18:34 Monika Półbratek
biblioteka
Autor: Monika Półbratek Tajemnicza biblioteka, przypominająca znany z literatury światowej Cmentarz Zapomnianych Książek, znajduje się wewnątrz ośmiokątnej wieży siedleckiego Ratusza "Jacka"

Choć to tajemnicze, urokliwe miejsce istnieje w mieście od lat, dla wielu siedlczan wciąż jest obiektem zupełnie nieznanym – z niedużej biblioteki, ulokowanej w ośmiokątnej wieży zabytkowego Ratusza „Jacka” w Siedlcach, korzystają głównie lokalni naukowcy, muzealnicy i historycy. Jest ona jednak otwarta dla wszystkich zainteresowanych z miasta i okolic.

Książnicę można jednak odwiedzać tylko po wcześniejszym umówieniu się na taką wizytę. Jest ona nieczynna w tym samym czasie, co Muzeum Regionalne w Siedlcach, funkcjonujące w tym samym budynku. Nawet gdy placówka jest otwarta, biblioteka działa jedynie przez ok. cztery godziny dziennie. Oczywiście, w czasie różnego rodzaju obostrzeń, dotyczących placówek kulturalnych, także ona jest zamykana dla odwiedzających. Warto ją jednak poznać i dowiedzieć się o niej więcej.

ZOBACZ FILM: "Motocykle i Siedlce" - pierwsza wystawa motoryzacyjna w mieście

To miejsce jest niezwykłe. Ja, powiem szczerze, uważam że nasza biblioteka jest najbardziej urokliwą biblioteką w całym mieście. Znajduje się w ośmiokątnej wieży, jest znakomicie doświetlona, przez duże okna wpada do niej bardzo dużo naturalnego światła. Panuje tam wszechogarniająca, niczym niezmącona cisza, więc można spokojnie zagłębić się w lektury. Jeżeli ktoś chciałby tam przeglądać lokalną prasę, to też ją mamy i gromadzimy. Niestety, biblioteka nie jest tak całkiem ogólnodostępna, bo ograniczają nas przepisy, głównie przeciwpożarowe. Wchodzimy do niej na górę po wąskich, kręconych schodach, i po prostu nie możemy tam wprowadzać zbyt dużej liczby osób, ze względu na bezpieczeństwo. Ale pojedyncze osoby, które wcześniej się umówiły z panią bibliotekarką, jak najbardziej mogą skorzystać ze zbiorów, i przy okazji odkryć to bardzo urokliwe miejsce w naszym mieście – wyjaśnia Krzysztof Chaberski, wicedyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

Do biblioteki wchodzi się po wąskich, kręconych schodach...
Autor: Monika Półbratek Do biblioteki wchodzi się po wąskich, kręconych schodach...

W bibliotece znajduje się ok. sześciu tysięcy wolumenów. Większość z nich to dzieła historyczne, a także regionalia, dotyczące Siedlec i okolic (do ok. 50 km wokół miasta). Są tam nowe publikacje, ale w dużej mierze przechowywany tam księgozbiór jest już bardzo wiekowy. Między innymi z tego względu, książki nie są wypożyczane na zewnątrz. Można je przeglądać i czytać jedynie na miejscu. Najstarsza z nich pochodzi z 1784 roku.

Najstarsza księga w zbiorach biblioteki pochodzi z 1784 roku.
Autor: Monika Półbratek Najstarsza księga w zbiorach biblioteki pochodzi z 1784 roku.

Na zakończenie warto dodać, że osoby, które chciałyby zobaczyć bibliotekę lub skorzystać z jej zbiorów jeszcze tego lata, muszą się pośpieszyć, bo już wkrótce odwiedzanie placówki będzie przez dłuższy czas całkowicie niemożliwe. Wszystko z powodu zaplanowanego na najbliższe miesiące remontu ratuszowej wieży, który ma ruszyć w drugiej połowie sierpnia 2021 roku. Po remoncie, będzie można ponownie odwiedzać bibliotekę dopiero w listopadzie. Więcej na jej temat można usłyszeć w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.

POSŁUCHAJ o tajemniczej bibliotece w wieży zabytkowego Ratusza pod Jackiem w Siedlcach:

QUIZ. Wakacyjne hity książkowe. Wiesz kto jest ich autorem? 8/10 punktów to absolutne minimum!

Pytanie 1 z 10
Autorką serii książek o przygodach młodego czarodzieja, Harrego, jest:
Źródło: Najpiękniejsza biblioteka w Siedlcach działa w wieży Ratusza pod Jackiem [AUDIO]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany