Od porażki w szkole do sukcesów w życiu. W Siedlcach rusza Akademia Przyszłości [AUDIO]

2021-09-22 21:25 Monika Półbratek
Akademia Przyszłości
Autor: fot. Akademia Przyszłości

Akademia Przyszłości to ogólnopolski program stowarzyszenia Wiosna, siostrzany projekt Szlachetnej Paczki. Choć w kraju jest znany i rozwijany od blisko 20 lat, w rejonie siedleckim dopiero raczkuje. Trwa poszukiwanie partnerskiej szkoły w Siedlcach, w której dzieci z problemami społecznymi będą mogły uzyskać bezpłatną pomoc w nauce i wsparcie ze strony realizatorów projektu. Prowadzony jest także nabór wolontariuszy.

POSŁUCHAJ więcej o Akademii Przyszłości w Siedlcach. Dlaczego warto zostać wolontariuszem?

Szukamy jeszcze szkoły w naszym rejonie, która zgodziłaby się być tym pionierem i zapoczątkować projekt. W całym kraju szkół, które przystąpiły do projektu, są już setki, tylko nie w naszym regionie. Są w Warszawie, Krakowie, Lublinie – w tych większych aglomeracjach i w niektórych przyległych do nich powiatach. U nas ten projekt jest jeszcze mało rozpropagowany, więc to też moje zadanie, żeby wszyscy się o nim dowiedzieli – informuje Iza Majewska, pierwsza liderka Akademii Przyszłości w Siedlcach.

Pomoc będą mogły uzyskać w jej ramach dzieci z klas 1-6 tej szkoły podstawowej, która zgodzi się na realizację projektu. Oferuje on znacznie więcej niż tylko wsparcie w nauce. Ma pomóc dzieciom w budowaniu systemu własnej wartości, poprawić ich relacje z rówieśnikami i rozwinąć talenty.

Chcemy znaleźć i dotrzeć do dzieci, które są wycofane społecznie i nie potrafią znaleźć wspólnego języka z rówieśnikami, a także nie mają w swoim otoczeniu osób, którym mogłyby zaufać, powierzyć swoje troski. Czasami z rodzicami nawet w najlepszych rodzinach niekoniecznie da się o wszystkim porozmawiać. Nasi wolontariusze chcieliby wesprzeć takie dzieci, być dla nich przyjacielem i niejako przewodnikiem w dorosłe życie, próbować pomóc im w znalezieniu swoich pasji, odkryć swoje marzenia i za nimi podążać – wyjaśnia liderka.

By dzieci mogły otrzymać tę pomoc, potrzebni są oczywiście także wolontariusze, którzy chcieliby spędzać z nimi czas, ponieważ każdy uczeń będzie miał przyporządkowanego własnego wolontariusza. Chętni do pełnienia takiej roli mogą się zgłaszać na stronie: www.superw.pl. Warto dodać, że Stowarzyszenie Wiosna oferuje dla nich szereg szkoleń, które może im pomóc także w życiu zawodowym.

Do roli wolontariuszy preferowani są np. studenci kierunków pedagogicznych naszego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, bo naturalnym jest, że oni w przyszłości też będą się zajmować dziećmi. Tutaj mogliby więc zdobyć doświadczenie, które przyda im się w dalszym życiu – dodaje Iza Majewska.

W tym roku inicjatywa będzie wdrożona tylko w jednej z siedleckich szkół podstawowych. Najprawdopodobniej zostanie ona jednak rozwinięta w latach kolejnych – wówczas do programu będą mogły dołączyć kolejne szkoły. Więcej o programie "Akademia Przyszłości" można przeczytać na stronie www.wiosna.org.pl, a także usłyszeć w załączonym powyżej materiale dźwiękowym.

Ślubowanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Dąbrówka Stany
Sonda
Czy publikujesz zdjęcia dzieci w Internecie?
Źródło: Od porażki w szkole do sukcesów w życiu. W Siedlcach rusza Akademia Przyszłości [AUDIO]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany