Pijany jechał na rowerze, zapłaci 2,5 tys. zł kary. Pierwsze mandaty po nowej taryfie w powiecie siedleckim [AUDIO]

2022-01-04 10:36 Monika Półbratek
W Siedlcach są już pierwsze mandaty po nowej taryfie - 2,5 tysiąca za jazdę rowerem po pijaku i 1000 zł za wyprzedzanie na skrzyżowaniu
Autor: Monika Półbratek Zdjęcie ilustracyjne

2,5 tysiąca złotych za jazdę na rowerze po pijanemu na terenie gminy Wodynie, a także 1000 zł za wyprzedzanie na skrzyżowaniu na krajowej dwójce. To pierwsze mandaty dla naruszających przepisy kierowców z powiatu siedleckiego, które zostały przyznane według nowego, znacznie bardziej surowego taryfikatora. Przypomnę, że obowiązuje on od 1 stycznia 2022 roku.

– Mamy już pierwsze takie przypadki. Osoby, które zostały ukarane w dniu wczorajszym (3 stycznia), to mężczyzna, który jest mieszkańcem powiatu siedleckiego i poruszał się na rowerze w stanie nietrzeźwości, czyli mając powyżej pół promila alkoholu we krwi, za co został ukarany mandatem w wysokości 2,5 tys. zł. Drugi kierujący podjął niebezpieczny manewr wyprzedzania na skrzyżowaniu, za który przyznano mu karę w wysokości 1000 zł. Był on obywatelem Białorusi i poruszał się drogą krajową nr 2 – informuje poinsp. Krzysztof Skup, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach.

Odkąd weszły w życie nowe przepisy, czyli od 1 stycznia, policjanci ruchu drogowego z siedleckiej komendy zaobserwowali, że kierowcy jeżdżą wolniej i z większą uwagą. Najprawdopodobniej boją się wysokich kar pieniężnych.

– Generalnie mogę powiedzieć, że ludzie jeżdżą znacznie ostrożniej, aczkolwiek nadal zdarzają się ekscesy. Jeśli chodzi o kwestie finansowe, to wysokość mandatu jest już w tej chwili karą dolegliwą, nie oszukujmy się. Dla przykładu jest to wzrost kolizji drogowej z 200 zł do 1000 zł plus przyczyna, czyli w zależności od tego, co było tą przyczyną, będzie to ponad 1000 zł. Jest to już takim akcentem odczuwalnym... – mówi poinsp. Krzysztof Skup. I dodaje, że zmiany te zwiększą jednak bezpieczeństwo mieszkańców: – Na pewno wpłynie to na przemieszczanie się kierujących, zmniejszy ich prędkość. Zapewne zupełnie inaczej będziemy patrzyli na przekroczenie prędkości, które ewentualnie moglibyśmy popełnić. W tym momencie, licząc się z wyższym mandatem i z ujawnieniem tego wykroczenia, po prostu będziemy się zastanawiali, czy to ma sens.

Nowy taryfikator mandatów za przekroczenia prędkości, który został wydany rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, przedstawia się następująco:

  • Do 10 km/h – 50 zł
  • Od 11 do 15 km/h – 100 zł
  • Od 16 do 20 km/h – 200 zł
  • Od 21 do 25 km/h – 300 zł
  • Od 26 do 30 km/h – 400 zł
  • Od 31 do 40 km/h – 800 zł
  • Od 41 do 50 km/h – 1000 zł
  • Od 51 do 60 km/h – 1500 zł
  • Od 61 do 70 km/h – 2000 zł

Górna granica grzywny, jaka może być teraz nałożona na kierowcę, to już nie 500 zł, jak było dotychczas, tylko 5 tys. zł za wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu bądź porządkowi w komunikacji. Przy zbiegu różnych wykroczeń, maksymalna kwota mandatu karnego wynosiła do końca 2021 roku 1000 zł, a w tej chwili jest to aż 6 tys. zł. Od 1 stycznia 2022 roku weszły w życie także przepisy, podwyższające z 5 tys. do 30 tys. górną granicę grzywny, jaka za niektóre wykroczenia może zostać nałożona przez sąd. To jednak nie koniec. Zmian w przepisach jest więcej, a ich kolejne zaostrzenia, zwłaszcza te dotyczące zmian w naliczaniu punktów karnych, wejdą w życie od września. Więcej na ten temat można usłyszeć w załączonym poniżej materiale dźwiękowym (jeżeli się nie odtwarza bądź nie wyświetla, spróbuj odświeżyć stronę lub włączyć go na komputerze, a nie na telefonie).

POSŁUCHAJ, kto i za co otrzymał pierwsze mandaty wg nowej taryfy w powiecie siedleckim i jak zmieniły się przepisy ruchu drogowego w 2022 roku:
Sonda
Czy wyższe mandaty poprawią bezpieczeństwo na drogach?
Źródło: Pijany jechał na rowerze, zapłaci 2,5 tys. zł kary. Pierwsze mandaty po nowej taryfie w powiecie siedleckim [AUDIO]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany