Ponad 148 mln zł na inwestycje w subregionie siedleckim z budżetu Mazowsza w 2022 roku

2022-01-13 19:47 Monika Półbratek
Z budżetu Mazowsza do subregionu siedleckiego i powiatu mińskiego trafi ponad 148 mln zł. Od lewej: Tomasz Dąbrowski, Elżbieta Lanc, Janina Ewa Orzełowska i Edward Kopówka
Autor: fot. Monika Półbratek Od lewej: Tomasz Dąbrowski, Elżbieta Lanc, Janina Ewa Orzełowska i Edward Kopówka

Rozbudowa i modernizacja placówek zdrowia w Siedlcach, Rudce i Kałuszynie, przebudowy i remonty dróg, doposażenie lokalnych instytucji kultury – to najważniejsze z zadań w subregionie siedleckim i powiecie mińskim, które otrzymają w tym roku dotacje z budżetu województwa mazowieckiego, w łącznej wysokości ponad 148 mln zł. Ponadto, 229 mln zł zostanie przeznaczonych na programy wsparcia.

Inwestycje w ośrodkach zdrowia

– Budżet dla tego podregionu jest niekoniecznie duży, ale jest bardzo rozwojowy. Te 148 mln będzie dedykowane bardzo ważnym dziedzinom. To przede wszystkim obszar zdrowia – 60 mln 500 tys. zł; to drogi – ponad 70 mln; ale to też kultura i programy wsparcia, które będą realizowane na tym obszarze – mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu Mazowsza. Jak dodaje, w trudnym czasie pandemii COVID-19 do najistotniejszych zadań należą te, które dotyczą ochrony zdrowia: – Stąd te ponad 65 mln zł, z których większość, ok. 63 mln zł, trafia do Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. I to nie tylko do Rudki, która jest absolutnie potrzebna, bo tam tworzymy szpital rehabilitacyjny, jakże ważny w czasie COVID-u, ale to też rozbudowa siedleckiego szpitala, żeby dedykować konkretne łóżka nie tylko działaniom zw. z COVID-em. To również szpital w Garwolinie, który zyskuje oddział rehabilitacyjny i administracyjny budynek, a także rozbudowa stacji wyczekiwania dla karetek pogotowia w Kałuszynie. To wszystko powoduje, że to, co najważniejsze, czyli nasze zdrowie, będzie zadbane.

Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego
Autor: Monika Półbratek Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego

Przebudowy i remonty dróg

Duży priorytet będą mieć w 2022 roku także inwestycje drogowe. Ponad 42 kilometry dróg – tyle ma zostać wyremontowanych i przebudowanych w subregionie siedleckim i powiecie mińskim, dzięki dotacjom z budżetu województwa mazowieckiego. Na wszystkie zaplanowane inwestycje drogowe samorząd województwa chce przeznaczyć ponad 70 mln zł. W pierwszej kolejności zrealizowane zostaną prace, które zmierzają do zakończenia zadań rozpoczętych w latach poprzednich. Wykonywane będą jednak także nowe inwestycje.

– Aktualnie jesteśmy na rozliczeniu bardzo ważnego programu transgranicznego Polska-Białoruś-Ukraina, który tak naprawdę zmodernizował nam miasto Łosice. Będziemy też kończyć prace przy budowie ciągu pieszo-rowerowego na drodze 698 w Stoku Lackim. Ta budowa idzie bardzo sprawnie, więc zakładamy, że jeżeli tylko sezon budowlany będzie w pełnym zakresie otwarty, to do maja ta inwestycja powinna zostać skończona (…) Bardzo ważnym nowym zadaniem będzie przebudowa drogi nr 627 w zakresie budowy nowego kanału deszczowego, służącego do odprowadzania wód opadowych w Alei 550-Lecia w Sokołowie Podlaskim. W tym roku na to zadanie zabezpieczyliśmy kwotę 12 mln zł, ale łączny koszt inwestycji to 25 mln zł – mówi Tomasz Dąbrowski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie.

Tomasz Dąbrowski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie
Autor: Monika Półbratek Tomasz Dąbrowski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie

Oprócz budowy odwodnienia, droga 627 zostanie także wyremontowana na 5,5-kilometrowym odcinku, wiodącym od miejscowości Emilianów do skrzyżowania z Aleją 550-lecia w Sokołowie Podlaskim. Inne z ważniejszych dla naszego regionu inwestycji drogowych, to remont 3,8 km drogi wojewódzkiej nr 811 w miejscowości Hołowczyce na terenie gminy Sarnaki za ok. 4,4 mln zł, a także remont DW nr 696 w Chodowie pod Siedlcami, gdzie za 2 mln zł zostanie zmodernizowany 2,5-kilometrowy odcinek. Trwają już także prace nad realizacją projektów z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, dotyczących remontów dróg wojewódzkich lub poprawie bezpieczeństwa – doświetleniu czy zamontowaniu sygnalizacji świetlnych w ich rejonie.

Inwestycje w instytucjach kultury

12,5 mln zł z budżetu Mazowsza wesprze lokalne instytucje kultury. Z tego 8 mln zł zostanie przeznaczonych na ich utrzymanie, a ponad 4,5 mln zł na remonty i budowy nowych obiektów otrzymają muzea: w Dąbrowie, Liwie, Treblince i Nowych Iganiach. W Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie, czyli oddziale Muzeum Regionalnego w Siedlcach, przeprowadzone będą m.in. kolejne nasadzenia w parku. Nadal będą tam także kursować bezpłatne autobusy z Siedlec i Łosic. W kolejnym oddziale muzeum, który powstaje w Iganiach, będzie rozbudowana odpowiednia infrastruktura na potrzeby nowej placówki. Przy Muzeum-Zbrojowni na Zamku w Liwie powstanie budynek biurowo-administracyjny. W Treblince natomiast – wybudowany zostanie nowoczesny pawilon edukacyjno-wystawienniczy. Ostatnio rozstrzygnięty został konkurs na wizualizację obiektu. Ma on powstać w ciągu kilku najbliższych lat, dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego i ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Edward Kopówka, dyrektor Muzeum Treblinka opowiedział o budowie nowego budynku wystawienniczego
Autor: Monika Półbratek Edward Kopówka, dyrektor Muzeum Treblinka

– Nowy obiekt umożliwi lepsze osiąganie celów statutowych muzeum, którego głównym zadaniem jest utrwalanie historii Obozu Zagłady i Karnego Obozu Pracy poprzez dokumentowanie, upamiętnianie i rozwijanie edukacji historycznej oraz opieka nad terenami poobozowymi. Istniejące upamiętnienie w Treblince uważane jest za jedno z najtrafniejszych upamiętnień Zagłady na świecie – i nie jest to tylko moja opinia (...) Ale potrzebne jest mu zaplecze. Obiekt ten będzie służył również do prowadzenia zajęć edukacyjnych – mówi Edward Kopówka, dyrektor Muzeum Treblinka.

Ponadto 229 mln zostanie przeznaczonych na programy wsparcia

– Nie zapominamy o tym, by wspierać samorządy lokalne. Kontynuujemy większość zeszłorocznych programów wsparcia, czyli program strażacki, program skierowany na sport, mamy również Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw czy komponent dotyczący ochrony gruntów rolnych. Nie zapomnieliśmy także o działkowcach. Ale podzieliliśmy na dwa jeden instrument dotyczący klimatu, teraz mamy oddzielnie klimat i oddzielnie czyste powietrze. Zrobiliśmy to po to, żeby można było zrealizować nieco inne inwestycje w tych dwóch komponentach. Nowością jest także nowy komponent, który chcemy wesprzeć na całym Mazowszu – są to spółki wodne – informuje Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego
Autor: Monika Półbratek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego

Na poszczególne programy wsparcia zostaną w tym roku przeznaczone następujące kwoty:

  • Mazowsze dla równomiernego rozwoju – 142 mln zł,
  • Mazowsze dla sportu – 30 mln zł,
  • Mazowsze dla czystego powietrza – 9 mln zł,
  • Mazowsze dla działkowców – 2 mln zł,
  • Mazowsze dla klimatu – 6 mln zł,
  • Mazowsze dla sołectw – 12 mln zł,
  • Mazowsze dla zabytków – 12 mln zł,
  • Mazowsze dla straży pożarnej – 16 mln zł,
  • Samorządowy Instrument Wsparcia Inicjatyw Młodzieżowych Rad Gmin/Dzielnic – 1 mln zł,
  • Samorządowy Instrument Wsparcia Inicjatyw Rad Seniorów – 1 mln zł.
Sonda
Które inwestycje dotowane z budżetu Mazowsza są Twoim zdaniem najważniejsze?
Źródło: Ponad 148 mln zł na inwestycje w subregionie siedleckim z budżetu Mazowsza w 2022 roku
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany