Powiat siedlecki: od rana kolizje, powalone drzewa i pożar. Strażacy apelują o ostrożność!

2022-01-17 12:17 Monika Półbratek
17 stycznia strażacy interweniowali m. in. na terenie siedleckiej jednostki wojskowej, gdzie płonęła styropianowa elewacja jednego z budynków
Autor: Monika Półbratek Strażacy interweniowali dziś m. in. na terenie siedleckiej jednostki wojskowej, gdzie płonęła styropianowa elewacja jednego z budynków. Dym widoczny był z daleka

Uważajcie na drogach, zabezpieczcie domy i mieszkania – apelują siedleccy strażacy. Powalone drzewa, uszkodzona sieć energetyczna, zerwane dachy, kolizje na drogach. Z powodu trudnych warunków pogodowych – deszczu, śniegu i bardzo silnego wiatru, straż pożarna w powiecie siedleckim przed godz. 11.00 interweniowała już dziś (17 stycznia) siedmiokrotnie. Jeden z wypadków był dość poważny. Doszło też do pożaru w jednostce wojskowej.

– Na terenie miasta i powiatu siedleckiego odnotowaliśmy już dzisiaj kilka zdarzeń związanych z silnym wiatrem. W jednym z nich, w Golicach, doszło nawet do takiej sytuacji, że gdy pojazd zatrzymał się przed leżącym na jezdni drzewem, to praktycznie w tej samej chwili drugie drzewo się na ten pojazd zwaliło. Kierujący tym pojazdem mężczyzna doznał urazu uda i został zabrany do szpitala przez zespół pogotowia ratunkowego. Widzimy więc, że złe warunki pogodowe to są realne zagrożenia, które mogą spowodować urazy i poważniejsze obrażenia. Pamiętajmy o tym! – ostrzega mł. bryg. Paweł Kulicki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach.

Innym niebezpiecznym zdarzeniem, do jakiego doszło dzisiaj przed południem w Siedlcach, jest pożar trwający na terenie jednostki wojskowej. Ogromne kłęby czarnego dymu widoczne są już z daleka. 

– Dzisiaj o godz. 11.48 wpłynęło do nas zgłoszenie o pożarze na terenie budowy w jednostce. Przy nowo budowanym obiekcie zapalił się styropian, przygotowany na potrzeby wykonania elewacji tego budynku. Na miejsce skierowano kilka zastępów straży pożarnej, w tym podnośniki, drabinę i samochody gaśnicze. Istotna informacja jest taka, że nikt nie odniósł obrażeń. Inne obiekty nie są zagrożone, ponieważ ten budynek jest zaprojektowany i budowany zgodnie z obowiązującymi budowlanymi normami, więc odpowiednie odległości od innych budynków są zachowane. Z informacji, które otrzymaliśmy od dowódcy, wynika, że płonie ok. 350 metrów kwadratowych styropianu. Akcja gaśnicza przebiega tam jednak sprawnie i dość szybko, prawdopodobnie pożar będzie wkrótce ugaszony – dodaje Paweł Kulicki.

Słup dymu z pożaru w siedleckiej jednostce wojskowej widać było z daleka
Autor: fot. nasza czytelniczka Hanna Pająk Słup dymu z pożaru w siedleckiej jednostce wojskowej widać było z daleka

Musimy liczyć się z tym, że niekorzystna aura może nam dzisiaj przynieść kolejne niemiłe niespodzianki. Strażacy przypominają, że w przypadku tak nagłego załamania pogody zawsze należy zadbać o swoje bezpieczeństwo, a przy tym powinno się pamiętać także o dobru innych osób. Należy na przykład schować przedmioty, które porwane przez wiatr, mogą nie tylko ulec zagubieniu czy zniszczeniu, ale też być potencjalnie niebezpieczne dla przechodniów.

– Nad miastem i powiatem siedleckim cały czas panują dziś niekorzystne warunki pogodowe. Wieje silny wiatr, a nawet pojawiły się jakieś elementy burzowe. W związku z tym musimy pamiętać, aby być ostrożnym i pamiętać też o zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim jeśli chodzi o rzeczy, które znajdują się na balkonach i na parapetach – sprawdźmy, czy nie ma tam nic takiego, co mogłoby być przez wiatr porwane, bo może to stworzyć realne zagrożenie dla osób, które będą się poruszały w tym obszarze – apeluje mł. bryg. Kulicki.

W miarę możliwości mieszkańcy Siedlec i okolic powinni dziś pozostać w domach. Jeżeli muszą gdzieś wyjść lub wyjechać, powinni zachowywać szczególną ostrożność. Do straży pożarnej cały czas wpływają zawiadomienia o kolejnych zdarzeniach, zwłaszcza powalonych drzewach, kolizjach drogowych, zerwanych liniach energetycznych, a nawet o zagrożonych zerwaniem się dachach. Uważajcie!

Sonda
Czy strefa płatnego parkowania w centrum Siedlec powinna zostać rozszerzona?