– Zasady przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie zmieniły się. Trzeba zatem złożyć specjalne oświadczenie o tym, że sprawujemy opiekę nad dzieckiem. Następnie należy je przesłać do swojego pracodawcy. Jeżeli jesteśmy pracownikiem zleceniobiorcą, przesyłamy takie oświadczenie swojemu szefowi. Jeżeli natomiast to my prowadzimy firmę, to składamy je w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcy mogą to zrobić online poprzez naszą platformę usług elektronicznych. Tam dostępny jest także wzór oświadczenia – wyjaśnia Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Świadczenia nie można jednak otrzymać, gdy w tym samym czasie w domu przebywa drugi z rodziców, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny i może zająć się dzieckiem.
Podobnie jak wcześniej, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany jest w wysokości 80 procent wynagrodzenia i wypłacany jest za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka na dzieckiem, tzn. także za te dni, które są ustawowo wolne od pracy.
Źródło: Rodzice i opiekunowie dzieci uczących się zdalnie mogą starać się o zasiłek z ZUS