Siedlce: nie chomikuj elektrośmieci, wymień je na nasiona łąki kwietnej przy SP nr 10

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Siedlce: nie chomikuj elektrośmieci, wymień je na nasiona łąki kwietnej! [AUDIO]

2022-05-05 9:59

„Wiosenne porządki w Siedlcach” – pod takim hasłem 6 maja odbędzie się w mieście zbiórka elektroodpadów. Przy Szkole Podstawowej nr 10 w Siedlcach od 8.00 do 18.00 można będzie zostawić stary sprzęt RTV i AGD oraz zepsute elektroniczne zabawki. Uczestnicy akcji otrzymają w zamian nasiona łąki kwietnej. Celem zbiórki jest uświadomienie społeczeństwu, że elektrośmieci należy się pozbywać w sposób bezpieczny dla środowiska.

POSŁUCHAJ o zbiórce elektroodpadów przy SP nr 10 w Siedlcach. Mówią Małgorzata Jaszczuk z UMS i Daniel Wiszniewski, dyrektor "Dziesiątki":

Nie chomikuj elektroośmieci!

– Na parkingu przy szkole odbędzie się zbiórka pralek, lodówek, drukarek, tonerów, baterii i różnego rodzaju odpadów, które nie powinny na pewno trafić do pojemników ogólnodostępnych ani na łono przyrody. W zamian za przyniesione do szkoły elektrośmieci, będziemy dawali osobom, które je przyniosą, nasiona kwiatów miododajnych (…) Jest to taki element naszego programu pedagogicznego, wychowania ekologicznego, gdzie działamy w ramach zasady „Myśl globalnie, działaj lokalnie” i staramy się wdrażać naszych uczniów do zachowań proekologicznych, również działając na rzecz najbliższego środowiska – informuje Daniel Wiszniewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Siedlcach.

Otrzymana paczuszka nasion może zostać wykorzystana nie tylko w ogrodzie! Nasionka można wysiać również np. w długich doniczkach. Małą kwiatową łąkę można mieć zatem nie tylko na działce, ale także na tarasie czy balkonie!

Łąka kwietna w ogrodzie lub w doniczce

– Zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w naszej akcji. Można się pozbyć niepotrzebnych suszarek, różnych zepsutych sprzętów, a uzyskać nasionka, które będą nam później tworzyły fajny klimat w naszej przestrzeni. Myślę, że będzie to odpowiednia ilość, do stworzenia takiego małego, przydomowego ogródka (...) Nawet z małej ampułki nasion można uzyskać efekt kwietnej łąki. Warto spróbować i zobaczyć, co z takiej porcji nasion wyrośnie! – zachęca Małgorzata Jaszczuk, kierownik referatu ochrony środowiska Urzędu Miasta Siedlce. Jak dodaje, nasiona łąki kwietnej nie wymagają dobrej gatunkowo gleby. Nie trzeba też mieć ich dużo, by uzyskać efekt cieszący oko: – Trzeba zebrać darń istniejącą, z korzeniami, z tym bankiem nasion, które się wysiały z roślin zastanych. Wtedy można w ten grunt rodzimy wysiewać nasiona łąki kwietnej. I to nie jest tak, że przygotowuje się glebę pod łąkę. To zestaw nasion dostosowuje się do odpowiedniej jakości gleby.

Kwiaty wyrosną najlepiej w miejscu mocno nasłonecznionym. Więcej na ten temat można usłyszeć w załączonym nad tekstem podcaście (jeżeli się nie wyświetla lub nie odtwarza, należy odświeżyć stronę i/lub włączyć dźwięk na komputerze).

Gdzie i kiedy odbędzie się zbiórka?

Zbiórka elektroodpadów, podczas której można otrzymać zestaw nasion, będzie trwać jutro, czyli w piątek 6 maja, na parkingu przy siedleckiej „Dziesiątce”, od strony ul. Kraszewskiego, w godz. od 8.00 do 18.00. Akcja jest organizowana wspólnie przez Miasto Siedlce, fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recykling i organizację odzysku AURAEKO w partnerstwie ze Szkołą Podstawową nr 10 w Siedlcach im. Księżnej Aleksandry Ogińskiej. Zbiórka odbywa się w ramach EkoPikniku, czyli imprezy towarzyszącej Jarmarkowi św. Stanisława w Siedlcach.

Co stanie się z zebranymi elektroodpadami?

– Oddając zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do recyklingu, dajemy rzeczom szansę na drugie życie. Z elektrycznych śmieci odzyskuje się wiele cennych materiałów i surowców, w tym tworzywa sztuczne, metale żelazne, metale nieżelazne oraz metale szlachetne. Z części odzyskanych materiałów, Fundacja Odzyskaj Środowisko, tworzy ule z recyklingu oraz wyjątkowe dzieła sztuki w nurcie trash art – mówi Karolina Kędzierska z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Warto dodać, że w warsztatach trash-art oraz w ekoLOGICZNYM turnieju szachowym będą mogli wziąć udział także mieszkańcy Siedlec i okolic! Takie zajęcia odbędą się już w najbliższą sobotę, 7 maja, w centrum Siedlec, na Placu Gen. Sikorskiego oraz na części ulic Pułaskiego i Kilińskiego, w godz. od 10.30 do 15.00, w ramach Jarmarku św. Stanisława.

Sonda
Czy w Siedlcach powinno się pojawić jeszcze więcej łąk kwietnych?
Źródło: Siedlce: nie chomikuj elektrośmieci, wymień je na nasiona łąki kwietnej! [AUDIO]