Akcja i edukacja

i

Autor: Monika Półbratek Dzieci uczyły się zasad udzielania pierwszej pomocy, bawiąc się w opatrywanie rannego misia

Siedlce: poprzez zabawę dzieci uczyły się udzielania pierwszej pomocy [AUDIO, FOTO]

2021-05-24 9:08

W ramach kampanii społecznej „Akcja i Edukacja. Widzę, więc reaguję”, trzy uczennice siedleckiego „Ekonomika” prowadzą w maju zajęcia profilaktyczne w siedleckich szkołach. Uczą dzieci i młodzież szybkiego i sprawnego reagowania na ludzką krzywdę oraz udzielania pierwszej pomocy. Przy wsparciu harcerzy, Anita, Ola i Marlena poprowadziły też w ostatnią niedzielę (23 maja) otwartą dla wszystkich imprezę edukacyjną na terenie Cichej Stanicy nad zalewem.

Jak zawsze promujemy udzielanie pierwszej pomocy i uważność na drugiego człowieka. Chciałyśmy dotrzeć do jak największej liczby osób, dlatego jesteśmy tutaj. Pomieszałyśmy konkurencje sportowe z ratowniczymi, żeby poprzez zabawę uczyć młodych ludzi o różnych sposobach udzielania pierwszej pomocy (…) Na naszym torze przeszkód były konkurencje sportowe, w których dzieci ścigały się, skakały w workach, rzucały do celu, ale nie tylko. Były tam przede wszystkim te pozycje ratownicze – uczyliśmy o pozycji bocznej ustalonej, RKO, pozycji czterokończynowej. Opatrzyliśmy również rany naszym chorym misiom, więc mamy nadzieję, że dzieci zapamiętają to wydarzenie bardzo fajnie – mówi Anita Rodak, koordynatorka akcji.

W warsztatach z udzielania pierwszej pomocy, zarówno tych prowadzonych dotychczas w szkołach, jak i w czasie imprezy nad zalewem, kampanię dziewczyn wspomagali doświadczeni w tego rodzaju akcjach członkowie Harcerskiego Klubu Ratowniczego Hufca ZHP „Podlasie” w Siedlcach.

Generalnie jesteśmy tutaj głównie dla dzieci, i to tych najmłodszych. Staramy się jak najłatwiej i jak najmilej przekazać im wiedzę o pierwszej pomocy. Mamy m.in. program „Misiowe ratowanie”, gdzie np. opatrunki i resuscytację pokazujemy wstępnie na misiach. Dodatkowo nasi ratownicy bawią się z dziećmi w opatrunki, i poprzez zabawę przekazują tę wiedzę – wyjaśnia Alek Panasiuk z Harcerskiego Klubu Ratowniczego.

Zainteresowanie imprezą przeszło oczekiwania organizatorów. Dzieci w różnym wieku chętnie próbowały swoich sił we wszystkich przygotowanych konkurencjach, a towarzyszący im rodzice przypominali sobie zdobyte dawniej umiejętności. Podkreślali, że wiedza została maluchom przekazana w sposób prosty, ale rzetelny, a sama możliwość wzięcia udziału w wydarzeniu będzie miała na dzieciaki dobry wpływ.

To jest bardzo potrzebne! Nie tylko ze względów edukacyjnych, ale po tej pandemii również rozrywkowo-socjalizacyjnych – żeby dzieci wyszły, coś zrobiły, a czegoś się nauczyły przy okazji – powiedziała z uśmiechem jedna z mam.

POSŁUCHAJ relacji z imprezy edukacyjnej, którą przygotowały dla siedlczan organizatorki kampanii społecznej "Akcja i edukacja":

Kampania społeczna „Akcja i Edukacja. Widzę, więc reaguję” jest realizowana w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii”. W ramach kampanii organizatorki rozwiesiły w mieście plakaty, nawołujące do pomagania innym. Stworzyły także film promujący akcję, który można obejrzeć pod artykułem. W tym tygodniu, szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przejdzie także starsza młodzież – uczniowie siedleckiej „Kolejówki”. Do tematu wrócimy jeszcze na antenie radiowej i w portalu.

Sonda
Czy kiedykolwiek dzwoniłeś pod numer alarmowy?
Źródło: Siedlce: poprzez zabawę dzieci uczyły się udzielania pierwszej pomocy [AUDIO, FOTO]