Siedlce: ruszył Ogólnopolski Festiwal Teatrów „Sztuka plus Komercja” [AUDIO, FOTO]

2021-09-27 8:18 Monika Półbratek
La Bombe
Autor: Monika Półbratek Aktorzy i twórcy spektaklu "La Bombe" wraz z prezydentem Andrzejem Sitnikiem

Już po raz IX w Siedlcach wystartował Ogólnopolski Festiwal Teatrów "Sztuka plus Komercja", organizowany przez Centrum Kultury i Sztuki. Pierwszym przedstawieniem, którego polska premiera odbyła się właśnie podczas festiwalu, była francuska sztuka komediowa pt. „La Bombe”. Kolejne dwa z dziewięciu konkursowych spektakli będzie można obejrzeć w październiku.

W imieniu swoim jako patronki, jak i wszystkich, którzy tutaj przyjadą ze spektaklami, i aktorów, i reżyserów, zapraszam publiczność! Przychodźcie, oglądajcie! Jest dużo ciekawych propozycji, myślę że każdego zadowolą te spektakle, które będą tu organizowane w ramach festiwalu. Zapraszam gorąco i do zobaczenia – zachęca Hanna Śleszyńska, patronka dziewiątej edycji Festiwalu Teatrów „Sztuka plus Komercja”.

Aktorzy i twórcy sztuki „La Bombe” podkreślają, że Scenę Teatralną Miasta Siedlce znają od lat i uwielbiają siedlecką publiczność. Dodają też, że zawsze chętnie występują w Centrum Kultury i Sztuki. Do premiery przygotowywali się przez cały tydzień, każdego dnia do późnych godzin wieczornych pracując na scenie.

W Siedlcach grałem nie raz. Nawet w tym festiwalu brałem już udział, ze spektaklem „Między łóżkami” (…) Bardzo miło wspominam. Zobaczymy, jak będzie teraz. Wydaje mi się, że odbiór był fajny. Bardzo się cieszymy, bo w tych czasach zrobić premierę z aktorami, którzy są pozajmowani, a tacy tutaj brali udział, jest bardzo trudno. I przyjazd tutaj na cały tydzień jest tak naprawdę przyjazdem kluczowym, który daje w pełni możliwość, żeby nad tym naprawdę dobrze popracować. Tym bardziej, że warunki, które tutaj otrzymaliśmy od dyrekcji, były znakomite. Bo mogliśmy w tym teatrze być codziennie do późna w nocy. Mogliśmy więc trochę więcej nad tym popracować, co jest niezbędne i… bezcenne – mówi aktor Radosław Pazura.

Odpowiedzi na to, dlaczego premiera sztuki odbyła się właśnie na siedleckiej scenie, udzielił widzom reżyser spektaklu „La Bombe”, Sambor Czarnota. Jak podkreśla wybór ten był nieprzypadkowy.

Dlatego w Siedlcach, że to jest miejsce, które znam. Znam je z punktu widzenia aktora, który grał tu wielokrotnie na festiwalu, którego od dzisiaj, po premierze „La Bombe” jesteśmy częścią. I to miejsce jest niezwykle życzliwe. W postaci widowni, która jest mądra, inteligentna, która chce przyjść do teatru, a także w postaci ludzi, którzy pracują tutaj wokół, czyli w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, a którzy nam bardzo pomogli.

Jak dodaje, dla organizacji premiery sztuki teatralnej nie bez znaczenia były także dobre warunki dojazdowe do Siedlec z Warszawy oraz duża widownia, w dodatku z bardzo dobrą akustyką i zapleczem technicznym. Więcej można usłyszeć w załączonym poniżej materiale dźwiękowym. 

Najbliższy festiwalowy spektakl, pt. „Lista męskich życzeń” w reżyserii Artura Barcisia – już w sobotę, 2 października, na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce. Listę wszystkich tegorocznych przestawień konkursowych można znaleźć na stronie: http://www.ckis.siedlce.pl/.

POSŁUCHAJ, co mówią aktorzy i uczestnicy Festiwalu "Sztuka plus Komercja" 2021 w Siedlcach po pierwszej premierze:
Magia lat 20. w Korczewie
Sonda
Czy Warszawa jest bezpiecznym miastem?
Źródło: Siedlce: ruszył Ogólnopolski Festiwal Teatrów „Sztuka plus Komercja” [AUDIO, FOTO]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany