Tak Skwer im. Jana Pawła II w Siedlcach wygląda obecnie

i

Autor: Monika Półbratek Tak Skwer im. Jana Pawła II w Siedlcach wygląda obecnie

Siedlce sto lat temu, cz. IX: Skwer im. Jana Pawła II [WIDEO, AUDIO, FOTO]

2021-03-13 6:07

Dziś słynie z pomnika polskiego papieża, i to z nim jest kojarzony. Sto lat temu wyglądał jednak zupełnie inaczej. Mowa o Skwerze im. Jana Pawła II w centrum Siedlec. Przed wiekiem, po obu jego stronach, tyłem do siebie, stały piętrowe budynki. Nie ma ich już w krajobrazie miasta, ale wtedy pełniły bardzo ważne funkcje.

Od strony ul. Piłsudskiego znajdował się tzw. Magistrat, czyli siedziba ówczesnego prezydenta i rady miasta: – Był to taki dzisiejszy Urząd Miasta. W czasie bombardowania budynek spłonął, razem z całą dokumentacją dotyczącą miasta, a następnie rozebrano go. W dwudziestoleciu międzywojennym budynek ten stanowił ozdobę tej części ulicy Piłsudskiego, a także bardzo ważny punkt w centrum miasta. Posiadał balkon, z którego był bardzo dobry widok na ulicę Piłsudskiego. Podczas defilad organizowanych w mieście z okazji Świąt 3 maja i 11 listopada, ustawiano przed nim trybunę honorową – wyjaśnia Natalia Zyśk, przewodnik z siedleckiego oddziału PTTK.

Po przeciwnej stronie placu, ale od strony ul. Pułaskiego, zwanej wtedy Piękną, stał inny ważny obiekt, który nie przetrwał II Wojny Światowej. Był to przyciągający z daleka wzrok budynek z wysoką wieżą, która służyła wówczas mieszkańcom m.in. jako rodzaj tarasu widokowego.

– Był to tzw. Nowy Ratusz w Siedlcach. Wzniesiono go w 1892 r., na potrzeby tzw. policmajstra, czyli urzędnika policji, jak również aresztu i siedleckich strażaków, ich pojazdów i sprzętu gaśniczego. Wcześniej znajdowały się one w tzw. Starym Ratuszu, czyli w naszym „Ratuszu pod Jackiem”. Kiedy ten spłonął w swojej drewnianej części w 1888 r. podjęto decyzję o konieczności budowy nowego budynku. I tak oto, pod koniec XIX w. Siedlce mogły pochwalić się nowym budynkiem Ratusza. Był to jednopiętrowy, prostokątny budynek z wieżą pośrodku, tzw. basztą strażacką. Wejścia na parterze po prawej stronie budynku były szerokie, stanowiły bowiem drzwi garażowe, zaprojektowane dla potrzeb wjazdu pojazdów strażackich – mówi Pani Przewodnik.

Niestety, budynek Nowego Ratusza, podobnie jak dawny Magistrat, także został zbombardowany w czasach II Wojny Światowej.

Więcej o wspomnianych budynkach, a także o innych interesujących miejscach w tym rejonie Siedlec, można posłuchać w załączonej poniżej audycji. Zachęcamy też do obejrzenia naszego filmu, który pokazuje, jak Skwer im. Jana Pawła II i jego otoczenie wyglądają obecnie (jeżeli się nie wyświetla, należy odświeżyć stronę).

POSŁUCHAJ audycji z cyklu Siedlce 100 lat temu, cz. 9: Skwer im. Jana Pawła II, dawny Magistrat i Nowy Ratusz:
Jak wyglądała sto lat temu okolica Skweru im. Jana Pawła II w Siedlcach?
Byłeś kiedyś nad polskim morzem? Ten quiz jest dla ciebie
Pytanie 1 z 10
W którym mieście znajduje się najsłynniejsze molo?
Źródło: Siedlce sto lat temu, cz. IX: Skwer im. Jana Pawła II [WIDEO, AUDIO, FOTO]