Kolejne spotkanie w ramach cyklu Kino z pasją obejmie spotkanie z Tomkiem Goską i seans filmu Aida

i

Autor: fot. organizatorzy

Spotkanie z Tomkiem Goską i seans filmu „Aida” w ramach cyklu „Kino z pasją”

2021-11-16 16:01

Projekcja jednego z ważniejszych filmów mijającego roku i spotkanie z dziennikarzem Tomkiem Goską – to atrakcje najbliższego czwartkowego (18 listopada) spotkania z cyklu Kino z Pasją. W produkcję filmu pt. „Aida” w reżyserki Jasmili Žbanić, podejmującego tematykę konfliktów etnicznych związanych z wojną w byłej Jugosławii, zaangażowało się wiele krajów, m.in. także Polska.

Žbanić nie po raz pierwszy udowadnia, że świat kina zaangażowanego, nawiązującego do tematów współczesnych konfliktów etnicznych, przefiltrowanych z ogromnym wyczuciem przez pryzmat jednostki, jest jej bliski. Warto przypomnieć, że jury berlińskiego festiwalu nagrodziło bośniacką reżyserkę Złotym Niedźwiedziem za „Grbavica” nakręconą w 2006 roku. W swoim najnowszym filmie Jasmila Žbanić powraca do wojny w byłej Jugosławii, przywołując dramatyczne wydarzenia związane z masakrą w Srebrenicy, gdzie w 1995 roku ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych – mówi Agnieszka Osmólska-Ilczuk, organizatorka cyklu „Kino z pasją”.

W produkcję „Aidy” zaangażowało się kilkoro Polaków. Muzykę do filmu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz, autorem montażu jest Jarosław Kamiński (montował także m.in. „Zimną wojnę” czy najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej „Śniegu już nigdy nie będzie”), a polską producentką filmu jest Ewa Puszczyńska, która stoi m.in. za oscarowymi sukcesami „Idy” i „Zimnej wojny”.

Seansowi Aidy będzie towarzyszyła rozmowa z Tomkiem Goską, dziennikarzem zajmującym się tematyką filmową, założycielem portalu FilmMusic.pl i autorem audycji poświęconych muzyce filmowej, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Muzyki Filmowej. Obecność Tomka Goski w klubie filmowym „Kino z Pasją” wiąże się zawsze z projekcją filmów, które mocnym akcentem zaznaczają się w filmowym świecie, tak będzie i tym razem – zachęca Agnieszka Osmólska-Ilczuk.

Start spotkania w najbliższy czwartek, 18 listopada o godz. 19.00 w NoveKino Siedlce.

plakat

i

Autor: fot. organizatorzy

QUIZ. Polskie powstania. Warszawskie, listopadowe, jakie jeszcze? Dopasuj daty i zdąbądź komplet punktów!

Pytanie 1 z 10
Które polskie powstanie wybuchło w 1863 r.?
Źródło: Spotkanie z Tomkiem Goską i seans filmu „Aida” w ramach cyklu „Kino z pasją”