Szansa dla uzależnionych i ich bliskich. Siedleckie stowarzyszenie oferuje bezpłatną pomoc

i

Autor: fot. Monika Półbratek Mirosława Paczóska, prezes Stowarzyszenia na Recz Pomocy Osobom z Chorobą Alkoholową, Narkomanią i Hazardem „Szansa” w Siedlcach.

Szansa dla uzależnionych i ich bliskich. Siedleckie stowarzyszenie oferuje bezpłatną pomoc

2022-09-15 21:53

„Szansa na motywację”, „Bliżej nas”, „Wenus” i „Moja przyszłość” – to tytuły projektów, jakie realizuje obecnie siedleckie stowarzyszenie Szansa. W ramach każdego z nich bezpłatną pomoc może uzyskać konkretna grupa osób, borykających się z różnymi uzależnieniami. Wsparcie jest kierowane także do ich rodzin, wśród których często są osoby współuzależnione. Korzystać z pomocy specjalistów mogą mieszkańcy Mazowsza.

Siedleckie stowarzyszenie Szansa realizuje obecnie kilka różnych projektów, w ramach których pomaga osobom uzależnionym oraz ich rodzinom, wśród których często są osoby współuzależnione. Cztery z tych projektów realizowane są przy wsparciu samorządu województwa mazowieckiego, więc mogą z nich bezpłatnie korzystać w Siedlcach mieszkańcy całego regionu.

„Szansa na motywację”, „Bliżej nas”, „Wenus” i „Moja przyszłość” – to cztery projekty, które są współfinansowane ze środków województwa mazowieckiego w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na Mazowszu. Każdy z tych projektów dotyczy innej grupy docelowej – informuje Mirosława Paczóska, prezes Stowarzyszenia na Recz Pomocy Osobom z Chorobą Alkoholową, Narkomanią i Hazardem „Szansa” w Siedlcach.

Projekt pt. „Szansa na motywację” skierowany jest w szczególności do osób uzależnionych od alkoholu. W jego ramach odbywają się konsultacje indywidualne, czyli tzw. terapia indywidualna, a także grupa terapeutyczna dla kobiet uzależnionych i dyżur osoby pierwszego kontaktu. Drugi z projektów pt. „Bliżej nas” ma na celu wsparcie osób DDA, czyli Dorosłych Dzieci Alkoholików, a także DDD, czyli osób z rodzin dysfunkcyjnych.

– W ramach tego projektu zapraszamy na warsztaty rozwoju osobistego osób uzależnionych. Prowadzą je dwie terapeutki współpracujące ze stowarzyszeniem Szansa. W tamtym roku udało nam się zrealizować takie warsztaty i cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem. Mam nadzieję, że w tym roku będzie tak samo – mówi Mirosława Paczóska.

Wiele osób, które mają w rodzinie osoby uzależnione, to osoby mające problem ze współuzależnieniem – tak długo funkcjonują w niszczącej i patologicznej sytuacji, która wiąże się z kimś bliskim, że często zaprzeczają, że mają problem. Potrzebują jednak pomocy. Mogą ją znaleźć w stowarzyszeniu Szansa, które realizuje poświęcony im projekt „Wenus”.

– Osoby współuzależnione to nie tylko kobiety. Zapraszamy serdecznie także mężczyzn. W ramach tego projektu także realizujemy terapie indywidualne, porady psychologiczne i grupę wsparcia dla osób współuzależnionych. Serdecznie zapraszamy – zachęca prezes Szansy.

Ostatni, czwarty projekt, pt. „Moja Przyszłość” ma na celu udzielenie pomocy młodym ludziom, którzy sami nie radzą sobie z uzależnieniem.

– Jest on skierowany do dzieci i młodzieży, mających problem z uzależnieniem od narkotyków. Przy jego realizacji współpracujemy z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Gostchorzy. W ramach tego działania przeprowadziliśmy warsztaty dla młodzieży uzależnionej bądź zagrożonej uzależnieniem od narkotyków. Prowadzimy też porady terapeutyczne i psychologiczne – mówi Mirosława Paczóska, prezes stowarzyszenia Szansa.

Projekty będą realizowane do końca listopada 2022 roku. Z porad specjalistów mogą bezpłatnie korzystać mieszkańcy całego Mazowsza. Więcej o projektach – na stronie internetowej stowarzyszenia Szansa i pod numerem telefonu: 513 09 22 22.

Akcja "Bezpieczny Przejazd" w Koszewnicy - symulacja wypadku przy przejeździe kolejowo-drogowym
Sonda
Czy Waszym zdaniem nastolastkowie mają dziś wystarczający dostęp do opieki psycholoogicznej?
Źródło: Szansa dla uzależnionych i ich bliskich. Siedleckie stowarzyszenie oferuje bezpłatną pomoc