Trwa nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza na 2022 rok w subregionie siedleckim

i

Autor: fot. mazovia.pl

Trwa nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza na 2022 rok [AUDIO]

2022-02-03 11:08

Inwestycje w ochronę zdrowia, bezpieczeństwo na drogach, remonty ośrodków kultury czy szkolenia i warsztaty dla mieszkańców regionu – o realizację takich i innych projektów mogą się starać siedlczanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Nabór wniosków do trzeciej edycji BOM trwa do 20 lutego.

Spore zainteresowanie programem BOM w subregionie siedleckim

– W subregionie siedleckim zostało zrealizowanych sześć projektów z 2020 roku. Jeszcze mamy trzy projekty, które są na etapie realizacji, bo tam były problemy z wykonawcami, dlatego troszeczkę się nam to przesunęło. I głównie są to projekty inwestycyjne – informuje Sara Michalska, zastępca dyrektora Departamentu Organizacji w Urzędzie Marszałkowskim.

Sześć projektów z 2021 roku, które w głosowaniu mieszkańców regionu uzyskały odpowiednio dużą liczbę głosów, zostanie zrealizowanych w roku 2022.

Na zdjęciu, od lewej: Sara Michalska i marszałek Adam Struzik

i

Autor: fot. UMWM Na zdjęciu, od lewej: Sara Michalska i marszałek Adam Struzik

Zarząd województwa liczy na ciekawe projekty mieszkańców

Wzorem lat ubiegłych, do rozdania jest ponownie 25 milionów złotych, z czego 5 mln zł na projekty ogólnowojewódzkie i 20 mln zł – na subregionalne. Na realizację projektów z subregionu siedleckiego ma zostać przeznaczonych 2 mln 668 tys. zł.

– Sam pomysł budżetu obywatelskiego polega na tym, żeby to ludzie decydowali o tym, jakie realizować inwestycje czy projekty, programy o charakterze społecznym, edukacyjnym, kulturalnym lub zdrowotnym. My jako sejmik realizujemy ten wielki budżet województwa, który w tym roku jest rekordowy – 4 mld 600 mln zł, ale część decyzji chcielibyśmy oddać Państwu. Myślę że dotychczasowe dwie edycje BOM mogę uznać za sukces, dlatego że liczba zgłaszanych projektów ciągle rośnie, jak też ich atrakcyjność jest coraz lepsza. Dodatkowo jest też coraz więcej głosujących – mówi marszałek Adam Struzik.

Wyróżniające się projekty z subregionu siedleckiego z 2021 roku

Za jeden z najciekawszych ubiegłorocznych projektów z subregionu siedleckiego marszałek uznał ten, który dotyczy podniesienia umiejętności kierowania pojazdami u osób w wieku do 25 i powyżej 54 lat. Wykorzystuje on bowiem wojewódzki ośrodek doskonalenia jazdy na Torze Modlin, by poprawić umiejętności zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Jak dodaje Sara Michalska, do wyróżniających się projektów należy zaliczyć także ten o tajemniczym tytule „Stara szopa”. Nawiązywał on do tradycji tkackich i zielarskich w regionie. W jego ramach odbyły się liczne warsztaty z rękodzieła i zielarstwa. 

Aktualny stan realizacji wszystkich projektów z obu dotychczasowych edycji BOM można podglądać na specjalnej mapie, dostępnej na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Chcesz wiedzieć, jak można zgłosić wniosek do BOM? Przewiń niżej i czytaj dalej!

Kto i w jaki sposób może zgłosić swój projekt?

Projekty mogą składać do 20 lutego wszyscy mieszkańcy Mazowsza, niezależnie od wieku. Można tego dokonać zarówno elektronicznie, jak i osobiście – w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie lub jego delegaturach (w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu, Ostrołęce, Żyrardowie, Wołominie lub Piasecznie). Zgłoszenie własnej koncepcji nie jest skomplikowane, ale należy pamiętać o kilku zasadach. Projekty inwestycyjne nie mogą przekroczyć kwoty 1 mln zł, a projekty nieinwestycyjne – 200 tys. zł. Poza tym muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami prawa i z dokumentami strategicznymi województwa. Proponowane inwestycje bądź przedsięwzięcia mogą być realizowane wyłącznie na nieruchomościach Mazowsza. Termin ich realizacji nie może przekroczyć jednego roku budżetowego.

– Musicie też państwo pamiętać, żeby złożyć te projekty na aktualnych formularzach. One są dostępne zarówno na stronie bom.mazovia.pl, jak również w naszym systemie informatycznym. To jest jedna z kwestii formalnych, które trzeba spełnić. Ale przede wszystkim zwróćcie państwo uwagę na liczbę podpisów, musi ich być 50. Te projekty muszą być poparte pięćdziesięcioma podpisami. Mamy doświadczenie z ubiegłych lat, że niektóre projekty odpadły właśnie z tego powodu, że nie zostało spełnione jedno z tych kryteriów – przypomina Sara Michalska.

Podpisy można zbierać również elektronicznie. Tak, jak w poprzednich edycjach BOM, można też skorzystać z możliwości skonsultowania wniosku przed jego złożeniem. Wersję roboczą projektu należy wówczas przesłać na adres [email protected] i zaczekać na odpowiedź. Zgłoszone projekty, które pozytywnie przejdą ocenę formalną i zwyciężą w głosowaniu mieszkańców, zostaną zrealizowane w 2023 roku. Więcej o dotychczasowych edycjach BOM, zrealizowanych projektach i III edycji programu można usłyszeć w załączonym poniżej materiale dźwiękowym (jeżeli się nie wyświetla, należy odświeżyć stronę, a jeżeli nie chce się uruchomić, należy włączyć dźwięk na komputerze, a nie na telefonie).

POSŁUCHAJ więcej o III edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Jakie projekty były najciekawsze w poprzedniej? Jak zgłosić swój projekt?
Sonda
Czy modernizacja basenu w siedleckiej "Ósemce" jest potrzebna?
Źródło: Trwa nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza na 2022 rok [AUDIO]