Trwa Tydzień dla Sekuły. Pomóż leśnikom sprzątnąć las i zasadź drzewo

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Trwa Tydzień dla Sekuły. Pomóż leśnikom sprzątnąć las i zasadź drzewo [AUDIO]

2022-04-28 0:48

Świerki, dęby, czereśnie – w Lasku Podsekulskim przybywa nowych drzew, a ubywa śmieci. W ramach Tygodnia dla Sekuły trwają akcje sprzątania lasu i pasów przeciwpożarowych, a także wykonywane są liczne nasadzenia. Do 29 kwietnia siedlczanie mogą nie tylko korzystać z uroków lasu, ale też dać mu coś od siebie. Wystarczy zajrzeć rano do leśniczówki przy ul. Jagodowej i skorzystać z pomocy dyżurujących tam leśników.

POSŁUCHAJ o akcji Tydzień dla Sekuły (jeśli nie wyświetla się lub nie odtwarza odśwież stronę i włącz dźwięk na komputerze):

– Bardzo się cieszę, że zaczęliśmy tę akcję, i że możemy ją kontynuować. Zaczęliśmy Tydzień dla Sekuły w sobotę. Pracowaliśmy tu wtedy z więźniami Zakładu Karnego w Siedlcach. Była to spora grupa kilkunastu osób. Razem z nimi uprzątaliśmy las po tym, co ta ostatnia silna wichura tu narozrabiała. Sprzątaliśmy te wierzchołki, części złamanych drzew, począwszy od ulic, alejek i innych miejsc, które są tutaj uczęszczane przez mieszkańców. Bo jest to las gospodarczy w mieście Siedlce, ale taki, w którym jest bardzo dużo infrastruktury turystycznej – ścieżek, tras itp., a my jako gospodarze musimy pilnować, żeby one były bezpieczne i by coś komuś nie spadło tutaj na głowę – informuje Jerzy Osiak, nadleśniczy Nadleśnictwa Siedlce.

Uroczysko Sekuła jest miejscem wyjątkowo pięknym, o które warto zadbać

i

Autor: fot. Monika Półbratek Uroczysko Sekuła jest miejscem wyjątkowo pięknym, o które warto zadbać

Siedlczanie, którzy chcą się włączyć w akcję, mogą otrzymać od leśników worki, rękawice i inne potrzebne akcesoria, a następnie pomóc w sprzątaniu lasu w szeroko pojętym sensie – pozbierać zalegające wokół po zimie śmieci, uprzątnąć pasy przeciwpożarowe lub sprzątnąć zauważone w lesie skutki wichury. Można też włączyć się w akcję nasadzeń i posadzić własne drzewko, np. świerk czy dąb.

– Coraz częściej zgłaszają się takie osoby, akcja zaczyna się nam rozkręcać. Mamy już też zgłoszenie od szkoły, która chce przyjść tutaj z młodzieżą. W tym Tygodniu dla Sekuły leśniczy i podleśniczy będą codziennie trzymać dyżur w leśniczówce przy ul. Jagodowej, co najmniej w godz. 9.00-10.00, w zależności od potrzeb. Każdy, kto chce coś zrobić dla Sekuły albo dowiedzieć się czegoś o tym miejscu lub o lesie czy gospodarce leśnej, może ich o to zapytać, będą służyli wszelką pomocą. Jeśli dodatkowo chciałby coś wykonać, to również mamy np. przygotowane sadzonki dla osób, które chcą zasadzić dla Sekuły swoje drzewko, zapamiętać gdzie i później obserwować jak rośnie. Zapraszamy! – dodaje Jerzy Osiak.

Uroczysko Sekuła jest miejscem wyjątkowo pięknym, które sprzyja wypoczynkowi na łonie natury czy aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Nie brakuje tam także dzikich zwierząt, ostatnio widziane tam były m.in. Dziki, sarny i jelenie. Warto więc zadbać o ten siedlecki teren rekreacyjny i wspomóc jego uprzątnięcie lub włączyć się w akcję nasadzeń. 

– Jest tu trochę śmieci i dobrze by było, gdyby tego nie było. Ale miejsce jest urokliwe, przychodzę tutaj z wnuczkiem na spacer. Jeżeli odnoszę bardzo duże wrażenie zaśmiecenia, to... coś z tym robię! – mówi Mirosław, mieszkaniec Siedlec.

Swoje drzewka posadził w tym tygodniu na Sekule m.in. prezydent Siedlec Andrzej Sitnik, który zachęca do tego także mieszkańców miasta i okolic:

W akcji nasadzeń w Tygodniu dla Sekuły wziął udział prezydent Siedlec Andrzej Sitnik

i

Autor: fot. Monika Półbratek W akcji nasadzeń w Tygodniu dla Sekuły wziął udział prezydent Siedlec Andrzej Sitnik

– Uzupełniamy nasadzenia z zeszłego roku. W niewielkich ilościach, więc mamy satysfakcję, że to, co sadziliśmy w zeszłym roku, przyjęło się prawie w stu procentach. Namawiam wszystkich mieszkańców do pomocy.

To już druga edycja inicjatywy Tydzień dla Sekuły, która w tym roku potrwa do 29 kwietnia włącznie.

Sonda
Czy za śmiecenie w lasach powinna być surowa kara?
Źródło: Trwa Tydzień dla Sekuły. Pomóż leśnikom sprzątnąć las i zasadź drzewo [AUDIO]