W ciągu 23 dni zwiedzili 23 parki narodowe Polski. Planują już nową wyprawę! [AUDIO]

2021-09-24 16:54 Monika Półbratek
Na zdjęciu, od lewej: Waldemar Seredziński i Zbigniew Kasprzykowski - uczestnicy Projektu 23
Autor: Monika Półbratek Na zdjęciu, od lewej: Waldemar Seredziński i Zbigniew Kasprzykowski - uczestnicy "Projektu 23"

Przemierzyli całą Polskę i w ciągu 23 dni odwiedzili wszystkie parki narodowe w kraju. Po szczęśliwym powrocie, pomysłodawcy wyprawy kolejowo-rowerowej pod hasłem „Projekt 23” – dwaj pracownicy naukowi Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i ich kolega, związany zawodowo z ochroną środowiska – podsumowali swoją wyprawę. Zaczęli już także planować kolejną!

Nasza wyprawa zakończyła się sukcesem. Wrażenia są niesamowite, bo przejechać w 23 dni Polskę, to jest dla mnie wyczyn. Fajny był odpoczynek, fajna była przyroda, miło spędzony naprawdę czas, więc polecam to wszystkim, żeby się trochę ruszać – mówi Waldemar Seredziński, uczestnik „Projektu 23”.

POSŁUCHAJ podsumowania "Projektu 23" zakładającego odwiedzenie 23 parków narodowych w 23 dni:

W ciągu niecałych trzech tygodni siedleccy kolaże objechali większą część Polski i przemierzyli łącznie 4,5 tys. km, z czego ok. 1800 km na rowerach. Pozostałą część trasy – 2700 km – pokonali pociągami. Spotkali wiele osób, które kibicowały im w dalszej drodze i pytali o projekt. Znaleźli się także chętni rowerzyści, którzy przyłączali się do nich na krótszych odcinkach.

Kolejna wycieczka miałaby się odbyć na wschodnich rubieżach Polski. Tym razem jej pomysłodawcy nie chcą jednak jechać sami. Swoim nowym projektem pragną zainteresować także studentów Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i innych pracowników naukowych uczelni.

Wszyscy trzej uczestnicy wyprawy tuż przed startem: Waldemar Seredziński, Zbigniew Kasprzykowski i Grzegorz Wierzbicki 
Autor: Monika Półbratek Tak wyglądali wszyscy uczestnicy wyprawy tuż przed startem: Waldemar Seredziński, Zbigniew Kasprzykowski i Grzegorz Wierzbicki 

Planujemy rozpowszechnić tę informację, przygotowujemy się do tego. Na razie tylko w głowach, ale myślę że na wiosnę będzie czas ku temu, żeby logistycznie zaplanować tę wyprawę. Będzie ona z pewnością krótsza, dwutygodniowa, bo okres trzech tygodni to jednak dosyć długo (...) Tym razem ta wyprawa będzie z takim pomysłem bardziej historycznym, więc osoby, które interesują się historią, na pewno z tego skorzystają – informuje dr hab. Zbigniew Kasprzykowski pracownik Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UPH i główny pomysłodawca „Projektu 23”.

Start nowej wyprawy jest wstępnie planowany na okres pomiędzy czerwcem a połową sierpnia 2021 roku. O swoich doświadczeniach uczestnicy opowiadali na bieżąco, prowadząc relację online, dostępną na stronie: https://projekt23.uph.edu.pl/relacja-z-wyprawy. Ponadto, opowiedzą o niej dokładnie podczas tegorocznego Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach, który odbędzie się w uniwersytecie w październiku. Więcej o tym, jak podsumowują "Projekt 23", można usłyszeć w załączonym powyżej materiale dźwiękowym.

Który zakątek Polski powinieneś odwiedzić?

Pytanie 1 z 8
Wypoczynek planujesz...
Źródło: W ciągu 23 dni zwiedzili 23 parki narodowe Polski. Planują już nową wyprawę! [AUDIO]
Nasi Partnerzy polecają