Gdzie na terenie Nadleśnictwa Siedlce dozwolone jest od 1 maja biwakowanie?
– Wyznaczyliśmy na swoim terenie obszary objęte programem „Zanocuj w lesie”, czyli tą możliwością nocowania na łonie dzikiej natury. Nie łamiąc przepisów ustawy o lasach, działając zgodnie z prawem, każde nadleśnictwo wyznaczyło takie obszary, wychodząc naprzeciw szerokiemu zainteresowaniu i oczekiwaniom społecznym, bo coraz większe jest zainteresowanie przebywaniem w lasach, nocowaniem, survivalem, bushcraftem (...) Na terenie Nadleśnictwa Siedlce wyznaczyliśmy cztery takie obszary – w Leśnictwie Grębków w okolicach miejscowości Ogródek i Jabłonna. W Leśnictwie Siedlce jest to las niedaleko Golic, w Leśnictwie Suchożebry – kompleks leśny w pobliżu miejscowości Niwiski, a także w Leśnictwie Zbuczyn – las w okolicy Krzeska. Łącznie jest to ok. 650 ha – informuje Michał Dziedzic, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Siedlce.
Mapkę umożliwiającą zlokalizowanie tych miejsc, można znaleźć w specjalnej zakładce na stronie internetowej Nadleśnictwa Siedlce. Mimo że hotele wciąż są zamknięte, najbliższe dni, a właściwie noce, osoby chętne mogą zatem spędzić w sposób ciekawy i niebanalny.
– Jest to bardzo dobra alternatywa dla tej sytuacji, którą mamy obecnie, jeżeli chodzi o możliwości wyjazdu czy spędzenia czasu w hotelu. Lasy Państwowe rozpoczynają ten program akurat 1 maja, gdy jest długi weekend. Myślę, że wiele osób skorzysta z tej oferty, i w ten sposób, taki alternatywny, odpocznie od zgiełku miasta czy codziennego życia – dodaje leśnik.
Jakie zasady bezpieczeństwa należy stosować podczas biwakowania w lesie?
Przebywając na obszarze leśnym, należy bezwzględnie pamiętać o stosowaniu się do określonych zasad – na przykład nie można tam wjeżdżać pojazdami silnikowymi czy kraść drewna. Nie można też zapominać o zasadach bezpieczeństwa. By nie stwarzać dla siebie dodatkowego zagrożenia, w lesie powinniśmy być widoczni dla myśliwych. Także w nocy warto zostawiać w obozowisku jakieś światełko. Najważniejsze jednak, by mieć na uwadze obowiązujące zagrożenie pożarowe. Biwakując na terenie Nadleśnictwa Siedlce, nie można palić ognisk ani korzystać z kuchenek gazowych. Używanie takich kuchenek jest jednak dozwolone w niektórych innych nadleśnictwach, np. w wyznaczonych do biwakowania punktach w okolicach Warszawy.
Co oznacza zasada LNT z ang. „leave no trace”?
– Zasady„leave no trace” ogólnie dotyczą tego, aby nie zostawiać po sobie w lesie żadnych śladów. To znaczy, żeby nie wyrzucać tam śmieci, nie niszczyć przyrody, minimalizować skutki używania ognia, nie płoszyć zwierząt. Szanować po prostu dziką przyrodę, tak, aby po naszej skończonej aktywności następne osoby, które będą chciały korzystać z tego samego miejsca, zastały je tak, jak zastaliśmy je my, przychodząc do tego lasu i rozbijając swój biwak; aby nie było po nas praktycznie żadnych śladów – wyjaśnia Michał Dziedzic.
Czy chęć biwakowania w lesie trzeba zgłaszać leśnikom?
Odpowiedź jest prosta – jeżeli nocuje się w pojedynkę lub w małej grupie osób, a taki pobyt na terenie leśnym trwa dwie doby lub krócej – nie wymaga to żadnego zgłaszania. Jeżeli jednak cała wyprawa trwa dłużej i/lub uczestniczy w niej większa liczba osób niż dziewięć, wówczas należy to zgłosić pracownikom Nadleśnictwa Siedlce. Zgłoszenie może zostać wysłane mailowo. Dopiero po otrzymaniu zgody na pobyt – można pojechać do lasu z większą grupą osób lub na dłużej niż dwie noce.
Warto dodać, że akcja „Zanocuj w lesie” jest bezterminowa. Będzie obowiązywać od 1 maja aż do odwołania. Więcej na jej temat można usłyszeć w załączonej poniżej audycji, a także przeczytać na stronie internetowej Lasów Państwowych.