Zamiast pieczarkarni – kurnik! Sąsiedzi z Purzeca protestują i zbierają podpisy pod petycją

2023-03-17 15:43 M.P.
Zamiast pieczarkarni – kurnik! Sąsiedzi z Purzeca protestują i zbierają podpisy pod petycją
Autor: fot. pixabay.com Perliczki - zdjęcie poglądowe

W budynku dawnej pieczarkarni w Purzecu pod Siedlcami powstał kurnik. Sąsiedzi twierdzą, że to nielegalna inwestycja, która jest dla nich bardzo uciążliwa ze względu na unoszący się w powietrzu zapach. Powiadomili o powstaniu hodowli różne urzędy z miasta i regionu. Sprawę zna też wójt gminy Siedlce. Mieszkańcy Purzeca liczą na to, że odpowiednie instytucje zrobią inspekcje i zlikwidują kurnik. Zbierają podpisy pod petycją w tej sprawie.

W ciągu kilku dni i często pod osłoną nocy z dawnej pieczarkarni został wykonany kurnik na kilkanaście tysięcy sztuk drobiu. Powstał nie kilkaset metrów, ale dosłownie kilka kroków od zabudowy mieszkalnej. Jako mieszkaniec Purzeca i przedsiębiorca wiem, że każdy z nas działa według prawa i powinien go przestrzegać. Legalność tego kurnika na pewno wymaga sprawdzenia przez różne urzędy. Chciałem podkreślić, że jako rolnik jestem za tym, by każdy rolnik mógł prowadzić swoją działalność, która wiąże się z różnymi zapachami, ale tu jest inna sytuacja. Tu dawna pieczarkarnia została przekształcona w ciągu kilku dni na działalność bardzo uciążliwą, która ma wpływ zdrowotny na sąsiadów – mówi Sławomir, mieszkaniec gminy Purzec.

Jak dodaje, sąsiedzi od samego początku sprzeciwiali się działaniom podjętym przez właściciela dawnej pieczarkarni. Niestety zignorował on ich apele. Wysłali więc zawiadomienia z prośbą o kontrole do różnych instytucji:

  • Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Siedlcach,
  • Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie,
  • Powiatowego Inspektora Weterynarii w Siedlcach,
  • Urzędu Gminy Siedlce.

Gdy kupowaliśmy działki w Purzecu, to na Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego działki były oznaczone sygnaturą działek rekreacyjnych, na których nie może powstać żadna zabudowa zagrodowa i żadna zabudowa uciążliwa. Działka, na której była pieczarkarnia, jest działką o innym oznaczeniu, ale również taką, na której nie może powstać inwestycja uciążliwa. Przed kupnem działki byliśmy świadomi tego, co jest i co może się dziać. Wiedzieliśmy, że jest tam pieczarkarnia, ale ona nie sprawiała nam problemu. To, co się dzieje pod naszym nosem teraz, to jest po prostu samowolka. Zachęcamy do udostępniania i podpisywania naszej petycji, bo chcemy by ten problem był nagłośniony, żeby odpowiednie instytucje szybko zareagowały i byśmy nie zostali z tym sami – podkreśla Beata, jedna z najbliższych sąsiadek nowo powstałego kurnika.

Henryk Brodowski, wójt gminy Siedlce przyznaje, że zna sprawę. Po skardze mieszkańców osobiście odwiedził działkę z kurnikiem wraz z pracownikiem wydziału ochrony środowiska. Widział, że w dawnej pieczarkarni hodowane są obecnie perliczki, a właściciel kurnika przekazał mu już dokumenty dotyczące hodowli. Wójt podkreśla jednak, że sprawę powinny zbadać inne urzędy, bo on w kwestiach prawnych nie może pomóc. Radzi mieszkańcom, by spróbowali dogadać się z sąsiadem i załagodzić spór.

– Jeżeli sąsiad sąsiadowi robi coś niezgodnie z prawem albo na złość, to każdy obywatel ma prawo napisać skargę do Urzędu Gminy, Starostwa Powiatowego, Inspektoratu Ochrony Środowiska, Weterynarii czy sanepidu. Tutaj jednak gmina nie jest adresatem, bo my mamy w planie zagospodarowania, że jeśli rolnik posiada do 40 dużych sztuk zwierząt, to nie ma potrzeby sprawdzania, hodowli. Każdy rolnik, który prowadzi gospodarstwo, może hodować sto kur, a nawet tysiąc kur. Jeżeli Powiatowy Inspektor Weterynarii w Siedlcach nie powie, że zwierzęta są trzymane w złych warunkach ani Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Warszawie nie ma nic do tego, to wójt nawet gdyby chciał stanąć głową tam, gdzie nogami, to nie da rady tego zlikwidować (…) Myślę że w takich sytuacjach byłoby najlepiej, gdyby sąsiad z sąsiadem się domówił, by nie zakłócać stosunków sąsiedzkich – podsumowuje Henryk Brodowski.

Więcej o sprawie można przeczytać w tekście petycji, którą napisali mieszkańcy Purzeca. Tutaj: »link do petycji«.

Sonda
Czy dzieci powinny wychowywać się ze zwierzętami?
Źródło: Zamiast pieczarkarni – kurnik! Sąsiedzi z Purzeca protestują i zbierają podpisy pod petycją
Nasi Partnerzy polecają