30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gdańsk Europejską Stolicą Wolontariatu 2022!

i

Autor: gdansk.pl

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gdańsk Europejską Stolicą Wolontariatu 2022!

2022-01-31 8:54

W niedzielę, 30 stycznia 2022 roku, Letnia Zadyma w Środku Zimy już po raz 30. rozgrzała serca gdańszczan. Scenę koncertową, miasteczko wolontariuszy, siedzibę sztabu i miejsce rozliczeń ulokowano w halach przy ulicy Elektryków.

Jak zawsze od 30 lat, kulminacyjnym momentem Finału WOŚP jest "Światełko do Nieba". Zaraz po koncertach - wystąpili Majka Jeżowska, Artur Kłusowski, Jary Oddział Zamknięty i Anita Lipnicka - ale zanim rozpoczął się pokaz laserów w hali W4, odbyła się uroczystość przekazania kluczy do miasta wolontariuszom. Na scenie o godz. 20 pojawili się: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Monika Chabior, z-ca prezydent Gdańska, którym towarzyszyła Gabriela Civico, dyrektorka Europejskiego Centrum Wolontariatu oraz Piotr Adamowicz, poseł RP i Agata Biały z WOŚP.

Zostaliśmy Europejską Stolicą Wolontariatu, wielka radość! - zwróciła się do zebranych pod sceną Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Jesteśmy miejscem szczególnym. Wy to wiecie, wasza obecność tutaj o tym świadczy, a ja was po prostu najnormalniej w świecie kocham. Tyle ile życzliwości, serdeczności, uśmiechu umiemy stworzyć tego jednego dnia w roku! Myślę, że umiemy to robić każdego dnia. I bardzo sobie i nam wszystkim tego życzę, żebyśmy umieli być serdeczni, życzliwi, dzielić się uśmiechem, czasem, drobnym gestem. Naprawdę drobnym gestem, ale róbmy to codziennie. I wierzę, że wtedy nie tylko Gdańsk, nie tylko Pomorze, ale nasza Polska - po prostu będą lepsze.

- Zebraliśmy w Gdańsku blisko 300 tysięcy zł, a w Polsce ponad 81 mln 720 tysięcy zł. To znów więcej niż rok temu - oznajmiła na koniec ze sceny Katarzyna Figura, współprowadząca koncert w zastępstwie zapowiadanej Doroty Wellman. Drugim prowadzącym scenę koncertową był Andrzej Stawicki.  

Każdy, kto chce wspomóc orkiestrowe dzieło, a nie miał jeszcze okazji, wciąż może to zrobić - biorąc udział w otwartych do 3 lutego 2022 licytacjach internetowych na stronie gdanskdlaorkiestry.pl.   

 

W poprzednich latach gdańskie kwesty na rzecz WOŚP przekraczały barierę miliona złotych. Rok temu, pandemia koronawirusa zmusiła organizatorów do przeniesienia terminu Finału na koniec stycznia, ale pomimo ograniczeń epidemiologicznych i mniejszej liczby wolontariuszy na ulicach, zebrano ponad ponad 840 tysięcy złotych: z kwesty ulicznej ponad 580 tys. zł, do e-skarbonek wpłynęło prawie 170 tys. zł. (łącznie 755 675 zł), a z aukcji internetowych Regionalnego Centrum Wolontariatu na Allegro zebrano 87 257 zł 35 gr. WOŚP grał wtedy dla dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Gdynia WOŚP

i

Autor: gdynia.pl Rekordowa suma 30. Finału WOŚP! Ile zebrano do północy?

Pomimo niesprzyjającej pogody – 30. finał WOŚP wystartował w Gdyni pełną parą. Wolontariuszy można spotkać dosłownie wszędzie: na ulicach, w Centrum Handlowym „Riviera”, „Batorym”, „Szperku”, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8, w specjalnym trolejbusie 30T oraz w wielu innych miejscach.

Natomiast osoby, które chciałby wesprzeć Orkiestrę bez wychodzenia z domu, mogą to zrobić za pomocą e-skarbonki. Sztab Gdynia dla Orkiestry zebrał już do niej prawie 60 tys. zł, a licznik nadal bije.

Jubileuszowa zbiórka odbywała się pod hasłem "Przejrzyj na oczy", jej celem było wsparcie okulistyki dziecięcej. Wg nieoficjalnych jeszcze danych, w Gdańsku zebrano ponad 300 tysięcy złotych, ale wciąż można wziąć udział w licytacjach internetowych.

Rzeszów po raz 30. gra z Wielką Orkiestrą
Źródło: 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Trójmieście. Gdańsk Europejską Stolicą Wolontariatu 2022!