apteka

i

Autor: wikipedia.com

Apteki w Trójmieście jeszcze nie testują pacjentów. Powód? Do żadnej z nich nie dotarły materiały

2022-01-27 13:31

Miały być dostępne od czwartku (27.01). Tymczasem – mimo wcześniejszych zapowiedzi rządu – darmowe testy na koronawirusa pojawią się w trójmiejskich aptekach najszybciej w przyszłym tygodniu.

Trójmiejskie apteki w większości są gotowe do wykonywania testów wśród pacjentów. Część wydzieliła już osobne pomieszczenia do przeprowadzania wymazów, a personel został przeszkolony. Problem w tym, że do żadnej apteki nie dotarły jeszcze niezbędne materiały.

-Na razie czekamy na dostawę materiałów. NFZ zgłasza nas do Agencji Rezerw Materiałowych, z której będziemy mogli testy zamawiać. Myślę, że dopiero około przyszłej środy lub czwartku będzie się można u nas przetestować, co też da nam czas żeby dostosować aptekę do wszystkich wymogów – mówi Wojciech Kobylański z apteki Mediqus w Gdyni.

Nie w każdej aptece będzie można wykonać test. -Do tego potrzebna jest odpowiednia infrastruktura – tłumaczy rzecznik Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku, Andrzej Denis. - Na przykład u nas, w Aptece św. Alberta w Gdyni nie mamy warunków lokalowych, to jest stare budownictwo. W praktyce testy mogą przeprowadzać apteki, które wcześniej prowadziły szczepienia. One przeszły wstępną weryfikację, mają odpowiednie pomieszczenia i rozwiązania, które sprawiają, że zdrowi i chorzy pacjenci się nie krzyżują.

Aby wykonać test na koronawirusa, wystarczy zarejestrować się za pomocą Internetowego Konta Pacjenta, lub po prostu przyjść do apteki i wypełnić formularz. Wyniki testu trafią do bazy, a osoby u których wykryte zostanie zakażenie będą poddane izolacji domowej.

Źródło: Apteki w Trójmieście jeszcze nie testują pacjentów. Powód? Do żadnej z nich nie dotarły materiały