zdjęcie poglądowe

i

Autor: Gdynia.pl

Społeczeństwo

Mieszkańcy Oruni i gdyńskiego Chwarzna integrowali się na miejskich festynach. Zobacz galerię

To tu tworzą się lokalne więzi. Na piknikach rodzinnych mieszkańcy dzielnic mają szansę na integrację i spotkanie z sąsiadami. Jak się okazuje: właśnie tego oczekują mieszkańcy Trójmiasta. Na osiedlowych spotkaniach pojawiają się prawdziwe tłumy, tak było w gdyńskim Chwarznie i gdańskiej Oruni.

Jedna z lokalnych imprez ma już sporą tradycję - pikniki rodzinne odbywają się tu od 23 lat. W niedzielę (28 maja) w dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce odbył się XXIII Wielki Festyn Rodzinny. Park Oruński tętnił życiem, ale tym razem nie tylko spokojnymi spacerowiczami: było głośno, radośnie i tłumnie.

W roku 1933 tereny dzisiejszej dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce zostały włączone w granice administracyjne Gdańska. W tym roku dzielnica świętuje więc 90. rocznicę tego wydarzenia. Właśnie to było okazją do spotkania.

Chciałabym podziękować za to, że jesteście razem, i to nie tylko dzisiaj, ale też na co dzień - jako wspaniała wspólnota, dzięki której na Oruni dużo się dzieje i dużo zmienia. Kiedy tutaj szłam do Państwa, zaczepiło mnie kilka osób, które widzą potrzebę zrobienia kolejnych rzeczy w tej dzielnicy. Jesteście aktywni, rozmawiacie o tym, robicie dużo razem. Nie ma nic piękniejszego niż wspólne działanie i bycie razem

- mówiła podczas spotkania wiceprezydent Gdańska Monika Chabior.

W organizację pikniku włączyły się lokalne stowarzyszenia, placówki oraz przede wszystkim po prostu lokalni mieszkańcy. Na sąsiedzkim spotkaniu pojawiły się tłumy. Zorganizowano mini koncerty muzyki klasycznej na fortepianie i warsztaty rękodzielnicze rzemiosł dawnych przygotowane przez animatorki ze Stacji Orunia GAK. Spotkanie jest też okazją, by podsumować działania jakie przez cały rok są prowadzone w dzielnicy. Tradycją jest wręczenie medalu syrenki.

Medal Syrenki - tradycja Oruni

W tym roku Medale Oruńskiej Syrenki trafiły do dwóch osób. Pierwszy wyróżniony to ks. infułat Henryk Kilaczyński, proboszcz Parafii św. Ignacego Loyoli. Drugi medal trafił do lokalnego aktywisty Przemysława Kluza, obecnie jest menadżerem nowego Domu Sąsiedzkiego, który działa od kilku tygodni przy ul. Dworcowej. Związany jest z Gdańską Fundacją Innowacji Społecznej.

Piknik rodzinny w Gdyni Chwarzno-Wiczlino

Rodzinny festyn w Gdyni to z kolei pokłosie Budżetu Obywatelskiego. Jego organizację wybrali mieszkańcy, a popołudnie pełne atrakcji zorganizowano wspólnie z Gdyńskim Centrum Sportu. Gdyńscy strażacy zademonstrowali uczestnikom m.in. jak prawidłowo używać gaśnicy i co robić podczas pożaru. To jednostka doceniana przez mieszkańców, bo do OSP Gdynia Wiczlino trafi najnowszy pojazd zakupiony ze środków Budżetu Obywatelskiego. Zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć w galerii powyżej.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Pomorskie. Gdynia w kwiatach
Źródło: Mieszkańcy Oruni i gdyńskiego Chwarzna integrowali się na miejskich festynach. Zobacz galerię