zbliżenie na leki w aptece

i

Autor: Getty Images

Brakuje leków w aptekach. Ludzie masowo wykupują płyn Lugola

2022-03-02 12:56

Niektórych leków nie ma nawet w hurtowniach. Konflikt na Ukrainie spowodował, że Polacy zaczęli masowo wykupywać m.in. środki przeciwbólowe czy opatrunki. Tymczasem, jak podkreśla gdańska farmaceutka, Natalia Wrzosek, z leków przekazywanych w ramach licznych zbiórek może w ogóle nikt nie skorzystać.

– Nikt nie będzie korzystał z leków, których źródło i środek transportu nie zostały odpowiednio zweryfikowane. W najlepszym przypadku zostaną one zutylizowane. W najgorszym - niewłaściwie użyte – zaznacza Wrzosek.

Wrzosek podkreśla także, by nie przekazywać leków z domowych apteczek. – Szczególnie chodzi tu o leki na receptę – dodaje farmaceutka.

W aptekach brakuje także płynu Lugola. Jego sprzedaż gwałtownie wzrosła po tym jak Rosjanie przejęli kontrolę nad elektrownią w Czarnobylu.

– Płyn Lugola to roztwór wodny jodu oraz jodku potasu. Stosuje się go do odkażania nieuszkodzonych powierzchni skóry czy drobnych otarć i zadrapań. Nie nadaje się on do spożycia – mówi farmaceutka.

Jak podkreślają lekarze - nieuzasadnione spożywanie płynu Lugola może powodować lub pogarszać przebieg niedoczynności tarczycy, powodować również rozwój nadczynności tarczycy a także wywoływać lub nasilać postęp choroby Hashimoto.

Naczelna Izba Aptekarska przypomina, że apteki ogólnodostępne mają obowiązek realizacji recept wystawionych na Ukrainie.  – Każdy otrzyma pomoc – konkluduje Wrzosek. 

Źródło: Brakuje leków w aptekach. Ludzie masowo wykupują płyn Lugola