Czesio i Jamnik razem na torach!

i

Autor: gdynia.pl

Czesio i Jamnik razem na torach!

2021-10-14 12:11

Z okazji 20-lecia powstania spółek PKP Intercity oraz PKP SKM w Trójmieście, na miłośników kolei czeka nie lada gratka! Na tory wyjadą legendarni Czesio i Jamnik. To okazja, by zobaczyć je z bliska! Pociągi przejadą przez Trójmiasto w sobotę, 16 października.

Czesio to lokomotywa serii EP05-23, wyprodukowana w 1961 r. To najstarszy pojazd eksploatowany przez PKP Intercity. Został wycofany z eksploatacji w 2008 r. Po odbudowie przywrócono go do ruchu w 2018 r. i obecnie jest wykorzystywany podczas przejazdów okazjonalnych.

Z kolei Jamnik to 4-członowy elektryczny zespół trakcyjny EN71-052, powstały z dodania członu silnikowego do pojazdu EN57. Pojazd EN71-052 w tym roku zyskał historyczne malowanie. Pojazd ten powstał w 2011 z połączenia EN57-845 z członem pojazdu EN57-965. Najstarszy człon pochodzi z 1971 r., a więc ma równo 50 lat. Wciąż jest w eksploatacji.

Z okazji 20-lecia powstania spółek PKP Intercity oraz PKP SKM pociągi przejadą odcinkami głównych i lokalnych linii kolejowych, które przebiegają na terenie Trójmiasta i okolic.

Program

Wydarzenie podzielone jest na 3 części:

1. Przejazd pociągu Czesio ciągnącego zabytkowe wagony Turkolu do stacji Gdańsk Zaspa Towarowa (w pobliżu Gdańsk Stadion Expo).

  • Na przystanku Gdańsk Zaspa Towarowa będzie już czekał Jamnik. Będzie okazja do zrobienia zdjęć obu pociągów na tle stadionu.

3. Przejazd Jamnika do bazy postojowej PKP Intercity w Gdyni Grabówku

  • Okolicznościowy przejazd pociągu zakłada wizytę w Gdyni Grabówek i zwiedzanie stacji postojowej PKP Intercity, w tym zwiedzanie zaplecza technicznego. Uczestnicy zobaczą m.in. obrotnicę, stanowisko do badania odbieraków prądu (pantografów), tokarnię podtorowa, badanie defektoskopowe zestawów kołowych, pojazd Crab do przetaczania lokomotyw i wagonów.
  • Następnie pociąg Jamnik, przez Gdynię Główną, przejedzie do bazy PKP SKM Gdynia Cisowa Postojowa. Po drodze przewidziane są przystanki dla fotografów na stacjach Gdynia Grabówek i Gdynia Leszczynki.

W bazie PKP SKM w Gdyni Cisowej na uczestników czekać będą atrakcje:

- przejazd Jamnikiem przez myjnie ręczną i automatyczną,- gadżety dla uczestników od PKP SKM, PKP Intercity i WARS-u,- poczęstunek przygotowany przez WARS,- powrót z Cisowej do Gdyni Głównej pociągiem Czesio!

3. Przejazd pociągi Czesio na trasie Gdynia Główna-Tczew-Gdynia Główna

Zmieniała facetów co pół roku. Kalina Jędrusik - największa seksbomba PRL | Historia z Koprem
Źródło: Czesio i Jamnik razem na torach!