czujnik

i

Autor: gdynia.pl

Darmowe czujniki czadu dla mieszkańców Gdyni. Przygotowano 800 takich urządzeń!

2022-01-04 17:32

Mieszkańcy Gdyni otrzymają ponad 800 czujników czadu. Wszystko w ramach programu „CZADakcja”. Urządzenia zostały zakupione przez Stena Recycling w porozumieniu z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni. Czad to silnie trujący, bezwonny gaz, który powstaje w wyniku niepełnego spalania niektórych substancji, najczęściej w starych lub niesprawnych urządzeniach. W poprzednim sezonie grzewczym w Polsce z powodu zatrucia czadem zmarły 43 osoby, a 1187 zostało poszkodowanych.

W „CZADakcję” zaangażowany jest Urząd Miasta Gdyni. Stena Recycling to firma zajmującą się profesjonalnym przetwarzaniem odpadów przemysłowych. Każdego roku w Polsce notowanych jest kilka tysięcy przypadków zatrucia tlenkiem węgla. Przyczyny są różne, jednak najczęściej jest to korzystanie z niesprawnych lub wyeksploatowanych urządzeń grzewczych . Takim sytuacjom można zapobiec, a jednym z rozwiązań jest montaż czujników czadu, monitorujących ilość tlenku węgla w powietrzu.

– Zatrucie tlenkiem węgla to bardzo poważne zagrożenie. Dlatego gdyński samorząd w trosce o zdrowie mieszkańców od lat podnosi świadomość gdynian w tym zakresie - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia - Przeprowadzamy kampanie edukacyjne dotyczące tego cichego zabójcy m.in. gdyńscy strażacy uczą jak zabezpieczyć swoje mieszkanie przed tlenkiem węgla, a strażnicy miejscy pokazują jak prawidłowo, bezpiecznie i wydajnie palić w piecu. To ma też wpływ na jakość powietrza w naszym mieście. Teraz dzięki zaangażowaniu firmy Stena Recycling te działania będą jeszcze bardziej skuteczne. Rozpoczyna się bowiem program „CZADakcja”, w ramach którego gdynianie otrzymają 800 czujników czadu.

Wspólnie z Urzędem Miasta Gdyni i Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni ustalono, że na terenie miasta może znajdować się nawet 2000 obiektów mieszkalnych z piecami starego typu.

– Dzięki współpracy z gdyńskim Urzędem Miasta oraz korzystając z wiedzy i zaangażowania pracowników Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych mamy możliwość dotarcia do osób, które posiadają instalację grzewczą typu piece na paliwo stałe, kotły lub inne urządzenia gazowe. Czujniki czadu pomogą w zapewnieniu im bezpieczeństwa. W ramach inicjatywy planujemy również działania edukacyjne, związane z potrzebą stałego monitorowania tlenku węgla w domach przez mieszkańców – mówi Maciej Patora, dyrektor oddziału Stena Recycling w Gdyni.

Urzędnicy wytypowali lokale, do których trafią urządzenia. Następnie pracownicy Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych rozdystrybuują czujniki wśród potrzebujących mieszkańców. Program „CZADakcja” rozpocznie się 5 stycznia i od tego momentu w każdą środę w godzinach od 8:00 do 13:00, osoby, które dostały pisemne zaproszenie po odbiór czujnika będą mogły zgłosić się po niego do ZBiLK. Akcja potrwa do wyczerpania zapasów.

Dodajmy, że najczęstsze przyczyny powstawania czadu to: brak dostępu powietrza do urządzenia grzewczego, nieszczelne przewody kominowe lub instalacja gazowa, słaba wentylacja, nieprawidłowo wyregulowany lub zużyty palnik gazowy. Najczęstsze objawy zatrucia czadem to: osłabienie, ból głowy, mdłości, trudności z oddychaniem, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia świadomości i utrata równowagi, drgawki, utrata przytomności. Zapobieganie zagrożeniu polega na regularnym kontrolowaniu instalacji grzewczej, wentylacyjnej oraz przewodów kominowych. Instalacje powinny być sprawdzane przez wykwalifikowaną osobę. Rekomendowany jest montaż czujników czadu, które stale kontrolują poziom tlenku węgla w powietrzu. Ważne jest również wietrzenie pomieszczeń mieszkalnych, aby dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza było one wolne od niepożądanych substancji.

Źródło: Darmowe czujniki czadu dla mieszkańców Gdyni. Przygotowano 800 takich urządzeń!