apteka

i

Autor: wikipedia.com

Darmowy test na koronawirusa od czwartku możliwy w aptekach na terenie Trójmasta!

2022-01-24 16:20

Darmowy test na koronawirusa już od czwartku (27.01) będzie można wykonać w aptece. Do zmian, zapowiedzianych przez ministerstwo zdrowia, przygotowują się farmaceuci z Trójmiasta.

Zdaniem Izby Lekarskiej, testy przeprowadzane w aptekach to dobre rozwiązanie, które daje gwarancję, że badanie będzie wykonane prawidłowo. –Farmaceuci, którzy będą przeprowadzać testy, muszą odbyć specjalne szkolenie. Oczywiście apteka musi spełniać odpowiednie warunki lokalowe i musi posiadać dodatkowe pomieszczenie, w którym będą wykonywane testy. Chodzi o to, żeby klienci, którzy przychodzą do apteki nie mieli bezpośredniego kontaktu z osobami, które przychodzą na testy i które mogą być nosicielami koronawirsa - mówi rzecznik Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku, Andrzej Denis.

Oczywiście pojawiają się wątpliwości. Wykonywanie testów antygenowych to dla farmaceutów dodatkowy obowiązek. -Jeden z farmaceutów powinien obsługiwać klientów, a drugi robić testy. Bez zwiększonej obsady i odpowiednich możliwości lokalowych testowanie będzie niemożliwe – dodaje Andrzej Denis.

Obecnie uprawnienia do wykonywania testów ma ok. tysiąca aptek w całej Polsce. Dodajmy, że wynik testu na obecność koronawirusa będzie odnotowany w bazie, a osoba zakażona zostanie objęta nadzorem epidemicznym.

Źródło: Darmowy test na koronawirusa od czwartku możliwy w aptekach na terenie Trójmasta!