um

i

Autor: mat. pras.

Gdańsk jest gotowy na przyjęcie ewentualnych uchodźców z Ukrainy. Przygotowano blisko 650 miejsc

2022-02-15 18:28

Blisko 650 obywateli Ukrainy, jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie mogło znaleźć schronienie w Gdańsku. Miasto wskazało już cztery obiekty, w których możliwe będzie zakwaterowanie cudzoziemców. Kilka tygodni temu przy gdańskim urzędzie powstała również grupa robocza ds. sytuacji na Ukrainie.

Gdańsk przygotował 646 miejsc dla uchodźców z Ukrainy na wypadek wojny. Hostele, hotele, zarówno miejskie, ale i prywatne zostały już oficjalnie zgłoszone do urzędu wojewódzkiego. Specjalny zespół roboczy pracuje także nad zasadami przyjęcia i wsparcia obywateli Ukrainy w związku z kryzysem. W marcu odbędą się szkoleniu dla wolontariuszy, którzy zadeklarowali gotowość do pomocy ewentualnym uchodźcom.  

Wszyscy mamy głęboką nadzieję, że do wojny na Ukrainie nie dojdzie. Myślę, że w takim mieście jak Gdańsk, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa, ale także zakończył się podział Europy i świata, dzięki Solidarności, wszyscy wierzymy w pokojowe rozwiązania. Jednak zgodnie z pismem Wojewody, przygotowaliśmy listę czterech podmiotów, które możemy przekazać do zakwaterowania ewentualnych uchodźców z Ukrainy, w których schronienie będzie mogło znaleźć 646 osób. Taka lista trafiła do Urzędu Wojewódzkiego, który będzie decydował o ich wykorzystaniu

- mówiła podczas wtorkowego (15 lutego) briefingu Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Pomoc, jakiej będzie mógł udzielić m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, zależy w głównej mierze od statusu, jaki zostanie przyznany osobom szukającym schronienia. W przypadku, gdy będzie to status uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, osoby takie będą mogły np. zostać objęte Indywidualnym Programem Integracji, który pozwala na naukę języka polskiego, wsparcie żywnościowe, psychologiczne czy socjalne.

- W 2022 roku Gdańsk jest Europejską Stolicą Wolontariatu, dlatego także przygotowujemy szkolenia dla tych, którzy chcieliby wesprzeć potencjalnych uchodźców, którzy mogliby trafić do Gdańska - dodaje prezydent Dulkiewicz. - W najbliższy czwartek spotkam się także z Gdańską Radą Imigrantek i Imigrantów, wraz ze specjalnym zespołem roboczym, aby porozmawiać o tym, co  jeszcze możemy przygotować i jakie działania społeczne możemy przeprowadzić jako samorząd.W środę, o godz. 18.00 na Placu Solidarności pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, prezydent Gdańska będzie chciała okazać wsparcie w pokojowej manifestacji organizowanej przez Związek Ukraińców w Polsce.

"Działając na rzecz rozwoju samorządności i niezależności społeczności lokalnych w Polsce, pragniemy wyrazić wsparcie dla naszego wschodniego sąsiada, który przeciwstawia się agresywnej polityce Rosji. Jakakolwiek agresja godząca w niezależność Ukrainy jest dla nas niedopuszczalna" deklarują przedstawiciele Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski, którego członkiem jest także Aleksandra Dulkiewicz. Cały tekst dostępny jest w załączniku. 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zainicjowała także list wsparcia od grupy roboczej Ukraina - Europejskiego Komitetu Regionów, wraz z wyrazami głębokiej solidarności i jedności, zaadresowany do Witalija Kliczki, mera Kijowa oraz przewodniczącego Związku Miast Ukrainy.

Źródło: Gdańsk jest gotowy na przyjęcie ewentualnych uchodźców z Ukrainy. Przygotowano blisko 650 miejsc