Sennik: dziecko

i

Autor: Getty images Nie jesteś w ciąży, a śni Ci się dziecko? Nie martw się, to zwykle dobra wróżba! Zdrowe i szczęśliwe niemowlę we śnie jest zapowiedzią radosnych wydarzeń w naszym życiu.

Gdańsk: niemal pół tysiąca dzieci urodziło się dzięki miejskiemu programowi in vitro

2022-01-20 9:03

Niemal pół tysiąca dzieci urodziło się dzięki miejskiemu programowi in vitro! To w Gdańsku, gdzie finansowanie specjalistycznych zabiegów trwa już od pięciu lat. Obecnie, dzięki tej metodzie - 117 pań jest w ciąży, a osiem z nich spodziewa się bliźniaków.

– W samym tylko 2021 r. przyszło na świat 146 gdańszczanek i gdańszczan – mówi Beata Dunajewska, radna miasta Gdańska. – Każdy nowy gdańszczanin nas cieszy, ale najważniejsze jest szczęście tych rodzin, które po wielu, wielu latach starań nareszcie powitały w domu nową gdańszczankę lub nowego gdańszczanina – dodaje Dunajewska.

Miasto zakłada, że do 2025 r. urodzi się nawet tysiąc dzieci. – To jest liczba, która robi naprawdę wrażenie – dodaje Dunajewska.

Z programu mogą skorzystać pary, które przynajmniej rok mieszkają w Gdańsku i właśnie tu odprowadzają swoje podatki.

– Dodatkowo kobieta powinna mieć między 20 a 40 lat (dopuszcza się kwalifikację kobiet do 42 roku życia i ew. pacjentek od 18 roku życia poddawanych leczeniu gonadotoksycznemu). W programie przewidziano dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł do trzech procedur in vitro. Koszty m.in. dodatkowych badań laboratoryjnych, konsultacji specjalistycznych, procedur uzupełniających terapię (diagnostycznych, zabiegowych, embriologicznych) pozostają po stronie pary – dodaje Patryk Rosiński z gdańskiego magistratu.

Na realizację programu miasto rocznie przeznacza ok. 1 mln zł. Jest to dofinansowanie ok. 200 procedur. 

Źródło: Gdańsk: niemal pół tysiąca dzieci urodziło się dzięki miejskiemu programowi in vitro