gdansk protest

i

Autor: gdansk.pl

Gdańsk przeciw polexitowi. Tysiące gdańszczanek i gdańszczan przy Fontannie Neptuna: Zostajemy!

2021-10-11 7:41

Wspólnym odśpiewaniem hymnu Polski i Unii Europejskiej rozpoczęła się demonstracja poparcia dla pozostania w Unii Europejskiej na Długim Targu w Gdańsku. - Pełzający polexit stał się faktem - mówiła do zgromadzonych przy Neptunie osób Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

My ZostajeMY w UE! Jesteśmy z Europą - pod takim hasłem w niedzielę 10 października 2021 roku przy Fontannie Neptuna w Gdańsku rozpoczął się wiec poparcia dla obecności Polski we wspólnocie europejskiej. Według policyjnych danych, demonstracja zgromadziła ponad 4 tysięcy gdańszczan i gdańszczanek. Powodem demonstracji przeciwko polexitowi w całym kraju jest niedawna decyzja Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej.

Kiedy zaczynaliśmy w 1980 roku walkę, a ja stałem na jej czele, powiedziałem Wam, że zwyciężymy - mówił Lech Wałęsa, prezydent RP na wiecu.

- Ale wtedy walka trochę inaczej wyglądała, wtedy nie walczyliśmy z generałem Jaruzelskim czy Kiszczakiem, walczyliśmy z systemem o nowy system. “Jesteście takimi łobuzami, bo system wam pozwala” mówiłem im. Wygraliśmy, ustaliliśmy trójpodział władzy, dziś musimy walczyć z ludźmi, którzy psują ten system, ale ta walka jest inna. Na razie nie wymyśliliśmy nowych, dobrych metod. Musimy umieścić się w klasie demokratycznej walki, suweren musi dać prawo na wyrzucenie tych ludzi, musicie zbierać podpisy, żeby tę władzę usunąć. Zebrać podpisów więcej niż głosów, którymi zostali wybrani. Wtedy nabędziemy prawo do zmian, prawo suwerena. 

"Prezydent Wałęsa dał nam zadanie, które ja doprecyzuję. Czy wiecie, że trzech z dziesięciu Polaków jest za tym, żebyśmy wyszli z Unii Europejskiej? Kiedy słyszymy, że odbiera nam się suwerenność albo znieważa polską Konstytucję, musimy mieć na to odpowiedź. Wyjdźmy dziś z zadaniem, każdy z nas niech przekona jedną, dwie, trzy osoby do zmiany myślenia, róbmy to siłą argumentów. Dziś Neptun świeci się na niebiesko, na Górze Gradowej powiewa unijna flaga, flagi unijne będą wisieć tak długo jak będzie potrzeba. Tej władzy nie zmieni nikt inny, jak my obywatele. Organizmy się i przekonajmy nieprzekonanych, niech taki sygnał popłynie z Gdańska"

- mówiła do zgromadzonych Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Do Gdańska na demonstrację przyjechała aktorka Dorota Stalińska, która rozpoczęła wystąpienie od własnej parafrazy wiersza Władysława Broniewskiego “Kiedy przyjdą podpalić twój dom”. Podobne demonstracje odbywały się też w wielu innych miastach Polski o tej samej porze, centralna demonstracja trwa w Warszawie na Placu Zamkowym.

Wielka manifestacja na Pl. Zamkowym w Warszawie
Źródło: Gdańsk przeciw polexitowi. Tysiące gdańszczanek i gdańszczan przy Fontannie Neptuna: Zostajemy!