Gdański Żuraw musi poczekać na remont. Sprawa w sądzie wstrzymuje realizację projektu

2022-01-28 11:20 Dominika Bakura
Gdański Żuraw.
Autor: Wikipedia

Gdański Żuraw musi poczekać na remont. Przypomnijmy - modernizacja obiektu miała zakończyć się w 2023 r. Tymczasem - jak informują muzealnicy opiekujący się zabytkiem - żadne prace jeszcze nie ruszyły. – Rozstrzygnięcie przetargu oprotestowane zostało przez jednego z wykonawców. Sprawa toczy się przed sądem – tłumaczy Szymon Kulas, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

– Rozstrzygnięcie przetargu oprotestowane zostało przez jednego z wykonawców. Wykonawca ten złożył odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, a następnie, po niepomyślnym dla siebie wyroku, złożył sprawę do sądu. Niestety wstrzymało to realizację projektu – mówi Kulas. – Złożenie sprawy do sądu przez jednego z potencjalnych wykonawców w znaczący sposób wpłynie na harmonogram wykonania prac. Zakres tego wpływu zależeć będzie od terminu rozpatrzenia sprawy przez sąd. Najbliższe tygodnie przyniosą odpowiedzi na zadane pytanie – dodaje zastępca dyrektora.

Dla Żurawia ma być to pierwszy tak poważny remont od czasów powojennej odbudowy.

– Żuraw będzie poddany konserwacji, więc jego stan techniczny będzie dużo lepszy. Czyste mury, nowa dachówka, nowe okiennice, nowa stolarka drzwiowa. Będzie też nowa wystawa z narratorem, który nas po niej oprowadzi, będzie nam towarzyszył – mówi Kulas.

Koszt inwestycji został oszacowany na ok. 18 mln zł. 

Źródło: Gdański Żuraw musi poczekać na remont. Sprawa w sądzie wstrzymuje realizację projektu
Nasi Partnerzy polecają