Karmisz kaczki? Skorzystaj z gdyńskiego kaczkomatu

2021-12-27 9:04 Róża Perszon
Karmisz kaczki? Skorzystaj z gdyńskiego kaczkomatu
Autor: gdynia.pl

Są wygodne w użyciu, estetyczne i pozwalają nakarmić ptaki odpowiednią dla nich karmą. Mowa o kaczkomatach, które zamontowano w dwóch dzielnicach Gdyni. Można je znaleźć na Dąbrowie i Witominie, przy zbiornikach wodnych często odwiedzanych przez mieszkańców. To jeden ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego.

Podczas zimowych spacerów często zabieramy ze sobą przekąskę dla bytujących w mieście ptaków. Niestety zwykle jest to czerstwy lub – co gorsza – spleśniały chleb. Dla większości gatunków, które możemy spotkać, nie jest to jednak odpowiedni pokarm. Jeśli ptaki go zjedzą, może im zaszkodzić.

Pamiętajmy, że różne gatunki ptaków mają różne potrzeby i upodobania żywieniowe. Drobne ptaki, takie jak sikory, kowaliki czy wróble, najlepiej karmić mieszanką ziaren słonecznika, prosa, pszenicy, owsa. Dla sikorek i dzięciołów odpowiednie będą także kawałki niesolonej słoniny. Jemiołuszki, dzwońce i rudziki chętnie zjadają suszone owoce jarzębiny, głogu czy dzikiej róży. Ptaki wodne, a więc łabędzie i kaczki, należy dokarmiać przede wszystkim ziarnami zbóż, kukurydzą, warzywami (drobno pokrojonymi, surowymi lub gotowanymi – koniecznie bez soli). Rozdrobniony chleb jest jedynie karmą uzupełniającą.

Aby ułatwić mieszkańcom dokarmianie ptactwa wodnego, a przy tym zapewnić odpowiedni pokarm, w różnych częściach miasta są instalowane tzw. kaczkomaty. To urządzenia, w których znajduje się mieszanka ziaren. Przekręcając pokrętło, otrzymujemy porcję karmy, którą trzeba zebrać na dłoni lub w niewielkim pojemniku, a następnie podać ptakom.

"Los ptaków bytujących w Gdyni nie jest obojętny miastu i jego mieszkańcom. Chcemy, by gdynianie nadal się o nie troszczyli, a jednocześnie robili to w odpowiedni sposób, karmiąc je odpowiednim pokarmem. Stąd liczne akcje edukacyjne, a także kaczkomaty, dzięki którym chleb można w łatwy sposób zastąpić pożywną mieszanką ziaren"

– mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Tuż przed świętami na Dąbrowie i Witominie zostały zamontowane dwa kolejne kaczkomaty. Wszystko dzięki mieszkańcom, którzy wybrali ten projekt podczas głosowania w Budżecie Obywatelskim. Inwestycję nadzorował Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni, a codzienną obsługą urządzeń zajmą się funkcjonariusze EkoPatrolu Straży Miejskiej. Jeden z kaczkomatów stanął na Dąbrowie, przy oczku wodnym na skwerze ks. Mazura , a drugi na skwerze ks. Mowińskiego na Witominie. Na każdym z nich umieszczono instrukcję obsługi, a także cenne wskazówki, którymi powinniśmy kierować się podczas dokarmiania ptaków.

Białe święta w Szczecinie. Mieszkańcy ruszyli na sanki!
Źródło: Karmisz kaczki? Skorzystaj z gdyńskiego kaczkomatu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany