Młoda tancerka z Redy wśród 24 najlepszych tancerzy na świecie

i

Autor: pomorskie.eu

Młoda tancerka z Redy wśród 24 najlepszych tancerzy na świecie

2021-11-15 8:36

19-letnia Julia Ciesielska z Redy znalazła się w grupie najlepszych tancerzy, którzy zostali przyjęci w tym roku do Wyższej Akademii Muzycznej The Juilliard School w Nowym Jorku na wydział taneczny. To jedna z najbardziej prestiżowych tego typu uczelni na świecie.

To jedna z najbardziej prestiżowych tego typu uczelni na świecie. Julia jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku.

Z Redy do Nowego Jorku

Julia Ciesielska rozpoczęła studia w Wyższej Akademii Muzycznej The Juilliard School w Nowym Jorku na wydziale tanecznym prawie dwa miesiące temu. Aby się tam dostać przeszła długą i trudną drogę. Rywalizowała z utalentowanymi młodymi tancerzami z całego świat. Trwało to prawie rok.

"Zawsze marzyłam o nauce w Juilliard School. Nie sądziłam jednak, że to marzenie może się spełnić. Jesienią 2020 r. rozpoczęłam aplikację do tej uczelni, a po przejściu przesłuchań: lekcji tańca klasycznego, współczesnego oraz prezentacji improwizacji, zostałam przyjęta"

– opowiada Julia Ciesielska.

The Juilliard School w Nowym Jorku powstała w 1905 r. i jest częścią Lincoln Center for the Performing Arts. Uczelnia należy do 15 najbardziej elitarnych szkół w USA, do których dostać się najtrudniej. Obecnie kształci się w niej prawie 800 studentów. W szkole są trzy wydziały: aktorski, muzyczny i taneczny. Na ten ostatni wydział co roku przyjmowanych jest 24 tancerzy z grona kilkuset chętnych.

,,To spełnienie moich marzeń”

Edukacja w Juilliard trwa 4 lata i kończy się dyplomem Bachelor of Fine Arts.

Pasja od dziecka

Julia tańczyła już jako 6-latka. Najpierw były to treningi tańca współczesnego i jazzu w zespole tańca Spin w Rumi. Później pojawiło się marzenie o byciu zawodową tancerką. Jednak do szkoły baletowej w Gdańsku trafiła cztery lata później niż jej rówieśnicy, więc musiała ciężko trenować, aby nadrobić zaległości. Wysiłki tancerki zostały docenione. Julia laureatką wielu konkursów tanecznych. Przypomnijmy, że Julia otrzymała nagrodę marszałka województwa pomorskiego dla Młodych Twórców. Kultury w 2019 r. w wysokości 10 tys. zł. Zdobyła też tytuł Młodego Tancerza Roku 2019 w konkursie Instytutu Muzyki i Tańca przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymała nagrodę czytelników ,,Gazety Wyborczej Trójmiasto” w plebiscycie Młody Twórca w Dziedzinie Kultury 2019 oraz nagrodę prezydenta miasta Gdańska w dziedzinie kultury w 2019 roku.

W formie dieta pudełkowa
Źródło: Młoda tancerka z Redy wśród 24 najlepszych tancerzy na świecie