Gdańsk. Zamknięte plaże! Na odcinku Brzeźno-Mikoszewo saperzy usuwają miny!

i

Autor: M.Minderhoud/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons Plaże na odcinku Gdańsk Brzeźno-Mikoszewo będą zamknięte z powodu usuwania min przez saperów (na zdjęciu plaża w Gdańsku Brzeźnie w czasie sezonu)

Na plaży między Brzeźnem a Jelitkowem wkrótce mogą powstać zabudowania

2021-11-30 18:00

Chcą, by na plaży powstały całoroczne zabudowania. W miejscu sezonowych punktów usługowych, na plaży między Brzeźnem a Jelitkowem, Gdański Ośrodek Sportu rozważa postawienie budynków na stałe. - Jest to powszechna praktyka i ten model się sprawdza, nawet w sąsiednich miastach - przekonuje GOS.

- Stała zabudowa daje możliwość poniesienia większych nakładów inwestycyjnych, a to przekłada się na wyższy standard. Wpływa też na poszerzenie oferty nie tylko gastronomicznej. Napewno muszą to być jednak miejsca bezpieczne, które nie będą narażone na działania sztormów i ewentualne działania - mówi Grzegorz Pawelec z Gdańskiego Ośrodka Sportu.

By mieć pewność, że nowej infrastruktury nie zniszczą sztormy czy powódź, zlecona została specjalna analiza.

- Wykonana analiza posłuży do rozpoczęcia procedur i uzgodnień z Urzędem Morskim w Gdyni. A docelowo będziemy chcieli doprowadzić do zmian w miejskich planach zagospodarowania przestrzennego, które umożliwiłyby lokalizację całorocznych punktów usługowych na plaży. Nie chodzi o zwiększanie ich ilości, a raczej o wydłużenie czasu działania w formie stałej, a nie tylko sezonowej, jak to ma miejsce obecnie - dodaje Pawelec

Na razie ciężko stwierdzić kiedy oraz ile budynków mogło by powstać. Po drodze niezbędne będą między innymi decyzje środowiskowe oraz uzgodnienia z Urzędem Morskim, Biurem Rozwoju Gdańska czy konserwatorem zabytków.

Źródło: Na plaży między Brzeźnem a Jelitkowem wkrótce mogą powstać zabudowania