Niesamowite znaleziska na Westerplatte. To efekt kolejnych prac archeologicznych

2021-12-28 18:00 Paweł Lemke
Zakończono ósmy etap robót archeologicznych na Westerplatte
Autor: fot. Piotr Wittman / gdansk.pl

Odkryto ponad 2000 artefaktów, z czego 600 ma znaczącą wartość zabytkową i historyczną. Zakończył się ósmy etap prac archeologicznych na Westerplatte w Gdańsku. Badania prowadzone były pod budowę cmentarza, gdzie pochowane zostaną odnalezione po 80 latach szczątki obrońców Westerplatte.

- Odnaleźliśmy elementy związane z historią składnicy tranzytowej na Westerplatte, takie jak elementy umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy walczących tam we wrześniu 1939 roku. I artefakty starsze, czyli przedmioty związane z funkcjonującym na Westerplatte od lat 30. XIX wieku kurortem - mówi Filip Kuczma, kierownik działu archeologicznego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Nim zabytki trafią na wystawę, czeka je jeszcze długa droga. - One są inwentaryzowane w trakcie badań archeologicznych. Później przekazujemy je do działu konserwacji, gdzie są dokonywane odpowiednie zabiegi konserwatorskie, żeby przywrócić dawny wygląd tym przedmiotom, albo zabezpieczyć ich stan. Później wracają do nas, na dział archeologiczny, gdzie dokonujemy już dokładną analizę tych przedmiotów - dodaje kierownik.

Odnalezione ostatnio artefakty na muzealnej ekspozycji obejrzymy prawdopodobnie najszybciej za rok. A dziewiąty etap prac archeologicznych na Westerplatte według założeń ma rozpocząć się w kwietniu.

Źródło: Niesamowite znaleziska na Westerplatte. To efekt kolejnych prac archeologicznych
Nasi Partnerzy polecają