Spichlerze

i

Autor: wikipedia.pl

Noc w Narodowym Muzeum Morskim już w sobotę! Czekają wystawy, pokazy filmowe i… kapsuła czasu

2021-05-20 16:53

Wystawy i ciekawe eksponaty, do tego wirtualna rzeczywistość, kapsuły czasu i plenerowe pokazy filmowe. Takie atrakcje czekają podczas Nocy w Narodowym Muzeum Morskim – a ta rusza już w sobotę (22.05) po zmroku! Tym razem muzealnicy zaproszą do spichlerzy na Ołowiance, na pokład „Daru Pomorza” i do Muzeum Rybołówstwa w Helu.

Już 22 maja rusza wyjątkowe, nocne zwiedzanie oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego, zarówno na żywo, jak i w formie online. Data wydarzenia jest nieprzypadkowa: dzień wcześniej Narodowy Bank Polski po raz pierwszy wyemituje pięciozłotowa monetę z Gdańskim Żurawiem. To właśnie Żurawiowi, najstarszemu oddziałowi muzeum dedykowany będzie program gdańskiej Nocy.

W sobotę na profilu NMM na Facebooku w godzinach 18.00-22.00 emitowane będą filmy z humorystycznymi historiami w formie dialogów i opowieści, z aktorami w strojach z różnych epok. Moneta z Żurawiem pojawi się także w grze online typu escape room, której akcja rozgrywać się będzie we wnętrzu Żurawia.

Wyjątkową atrakcją Nocy będą Kapsuły Czasu - specjalne drewniane skrzynie; jedna z nich będzie ustawiona 22 maja w ciągu dnia w holu Ośrodka Kultury Morskiej, druga zaś podczas Nocy w holu Spichlerzy na Ołowiance. Do ich wnętrz zwiedzający będą mogli wrzucać pamiątki: drobne nietłukące się przedmioty, zdjęcia, wykonane przez dzieci rysunki, pocztówki, listy - wszystko to, co chcielibyśmy pokazać następnym pokoleniom gdańszczan. Kapsuła Czasu, po zakończeniu modernizacji Żurawia, zostanie umieszczona na jego poddaszu, a jej ponowne otwarcie nastąpi w 2071 roku, po 50 latach.

ZOBACZ TEŻ: Open House Gdańsk już w ten weekend. Zobacz najciekawsze wnętrza Nowego Portu!

Muzealnicy zapraszają do wieczornego zwiedzania oddziałów. Będą to:

Spichlerze na Ołowiance 

w godzinach 18:00-22:00. Dodatkowo, w godzinach 21:30-23:00 zapraszamy do oglądania wyświetlanych na ścianie spichlerza "Panna" obrazów związanych z dawnym Gdańskiem.

Statek – muzeum "Dar Pomorza"

w godzinach 18:00-22:00

Muzeum Rybołówstwa w Helu 

w godzinach 16:00–22:00

Podczas trwania Nocy w Narodowym Muzeum Morskim bilety wstępu do trzech oddziałów będą w cenie symbolicznej złotówki. Oddziały biorące udział w Nocy będą 22 i 23 maja otwarte dla zwiedzających również w swoich stałych godzinach dziennych.

15 lecie Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Źródło: Noc w Narodowym Muzeum Morskim już w sobotę! Czekają wystawy, pokazy filmowe i… kapsuła czasu