Nowa nawierzchnia póki co tylko na próbę - przygotowania do renowacji Długiego Targu

2021-04-21 15:00
Kostka kamienna na próbę - Długi Targ Gdańsk
Autor: Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Kostka kamienna na próbę. W Gdańsku na Długim Targu ułożono fragment nowej nawierzchni, która docelowo miałaby zastąpić stare, popękane płyty granitowe oraz mało komfortowy dla pieszych bruk. Próbny kawałek nowo położonego materiału ocenić ma Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

- W poniedziałek 19-ego kwietnia rozpoczęto układanie fragmentu próbnej nawierzchni z kostki kamiennej na Długim Targu. Po zakończeniu prac ich efekt oceniony zostanie przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. To od jego opinii zależeć będzie czy użyte materiały będą mogły posłużyć do planowanego remontu Długiego Targu na całej jego długości - tłumaczy Magdalena Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Jak dodaje, plany remontu oraz rozmowy na jego temat z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków trwały już od dwóch lat. Ostatniej jesieni zapadły pierwsze konkretne decyzje. - W decyzji Konserwatora z 30-ego października 2020 roku został wskazany rodzaj materiału, który ma zostać użyty podczas remontu nawierzchni. Do ułożenia nawierzchni zostanie wykorzystany skandynawski bohus o drobnym uziarnieniu, ciepłej tonacji kolorystycznej i pastelowych odcieniach. Zastosowany materiał dobrany został pod kątem spełnienia wymagań odporności na poślizg - dodaje Kiljan.

Jeśli fragment próbnej nawierzchni zostanie zaakceptowany przez Konserwatora, miasto ogłosi przetarg na renowację całego Długiego Targu. Prace mogłyby się rozpocząć jeszcze tego roku po sezonie turystycznym.

Źródło: Nowa nawierzchnia póki co tylko na próbę - przygotowania do renowacji Długiego Targu
Nasi Partnerzy polecają