OSP z Wiczlina na wojewódzkim podium!

i

Autor: gdynia.pl

OSP z Wiczlina na wojewódzkim podium!

2022-01-21 11:52

W województwie pomorskim funkcjonują 534 ochotnicze straże pożarne. Każdego roku podsumowują one swoje działania, podliczają akcje, a ich aktywność zostaje ujęta w zestawieniu na portalu strazacki.pl. W rankingu za rok 2021 w ścisłej czołówce, bo na 3. miejscu, znalazła się jednostka OSP z Wiczlina.

Ranking najbardziej aktywnych jednostek OSP w całym kraju prowadzi portal www.strazacki.pl, założony w 2013 roku z myślą o strażakach, osobach związanych z branżą ratowniczą i pasjonatach pożarnictwa.

Kilka dni temu portal opublikował najnowszy ranking aktywności jednostek OSP za rok 2021. Uwzględnia on wyjazdy do pożarów, miejscowych zagrożeń oraz alarmów fałszywych. O miejscu na podium decyduje suma wszystkich działań.

W województwie pomorskim działają aż 534 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. W podsumowaniu uwzględniono 150 z nich. Okazuje się, że wśród najbardziej aktywnych jednostek znalazła się OSP Gdynia Wiczlino. W ubiegłym roku odnotowała 265 wyjazdów, z czego 24 były do pożarów, 228 – do miejscowych zagrożeń, natomiast 3 okazały się fałszywym alarmem. To najwyższy wynik w historii gdyńskiej drużyny.

Wyżej na pudle znalazły się jedynie jednostki OSP z Wejherowa (294 wyjazdy) i ze Starogardu Gdańskiego (288 wyjazdów).

Portal jednak zastrzega, że ze względu na możliwe różnice w sposobie ewidencjonowania i archiwizowania wyjazdów w cyfrowym systemie ewidencji zdarzeń Państwowej Straży Pożarnej (PSP), zaprezentowane liczby mogą się nieznacznie różnić od rzeczywistych wyjazdów.

Pandemia się bardzo przyczyniła do tego wynik, bo 124 zdarzenia były związane z COVID-19 - nasi druhowie pomagali w Gdynia Arenie przy szczepieniach. Ale są to też miejscowe zagrożenia - izolowane zdarzenie medyczne. To też trudne wyzwania, bo różnie ludzie szczepienia przechodzili - były i omdlenia i wymioty, kilkanaście trudnych przypadków było. Te działania wymagały dużej wiedzy od naszych strażaków i nieraz były trudniejsze i bardziej odpowiedzialne niż wyjazdy do plamy oleju, czy pożaru śmietnika.

– tłumaczy Waldemar Kolatowski, prezes OSP Wiczlino. 

tak faktycznie jest, gdyż same OSP Wiczlino podsumowuje swoją aktywność w 2021 roku nieco inaczej:

  • Suma zdarzeń: 263
  • Pożary: 30
  • Wypadki komunikacyjne: 19
  • Miejscowe zagrożenia: 85
  • COVID-19 – pomoc szczepienia: 124
  • Fałszywe alarmy: 5

Z rankingiem można zapoznać się na portalu strazacki.pl.

Wprawdzie historia OSP Gdynia Wiczlino nie sięga tak daleko jak samej wsi Wiczlino, założonej jako prywatna wieś szlachecka w XVI wieku i włączonej w granice Gdyni dopiero w 1973 roku, ale i tak jest imponująca. Bo liczy sobie już 111 lat.

Jednostkę założył w 1911 roku znany i zamożny gospodarz Józef Warzewski, który pozostał na stanowisku prezesa OSP do 1919 roku. Na początku liczyła ona 8 ludzi i sprzęt typu - 1 sikawka ręczna czterokołowa z pompą dwutłokową,12 mb węża sawnego, prądownica, wiadro do wody, tłumice, łopaty, kilofy, piła ręczna i tym podobne proste wyposażenie.

Zima zaatakowała rzeszowski Rynek
Źródło: OSP z Wiczlina na wojewódzkim podium!