Podsumowanie Jarmarku Bożonarodzeniowego 2021. Sprawdź, jakie były największe hity

i

Autor: gdansk.pl

Podsumowanie Jarmarku Bożonarodzeniowego 2021. Sprawdź, jakie były największe hity

2021-12-31 8:35

Trwający 36 dni, tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku przechodzi do historii jako jeden z najlepszych. Poza handlem, możliwością zrobienia świątecznych prezentów, bogatym programem artystycznym i urozmaiconą ofertą gastronomiczną, Jarmark i jego uczestnicy wspólnie dzielą się dobrem. Zebrana podczas trwania Jarmarku kwota ponad 55 tysięcy złotych wesprze działania Fundacji Hospicyjnej z Gdańska.

Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy był największy w swojej ponad 20-letniej historii i zajął przestrzeń ok. 8500 m2 powierzchni. Świąteczne domki, prócz Targu Węglowego, po raz pierwszy można było spotkać w tunelu pod ul. Okopową, na ulicy Bogusławskiego i Tkackiej, gdzie znajdował się też sklep artystów i rzemieślników, którzy z powodów pandemicznych nie mogli handlować w Zbrojowni.

32 dni programu kulturalnego – 100 wydarzeń

"Cieszymy się, że tegoroczna formuła spodobała się wystawcom i gościom Jarmarku - takie pozytywne sygnały docierają do nas – podsumowuje Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, organizator Jarmarku Bożonarodzeniowego. - Powiększenie przestrzeni Jarmarku o ulice Bogusławskiego i Tkacką okazało się strzałem w dziesiątkę. Podobnie jak termin rozpoczęcia - o co wnioskowali zresztą sami wystawcy. Praktycznie każdego dnia Jarmarku nasi goście, szczególnie najmłodsi, mogli skorzystać z atrakcyjnego programu. W ciągu 32 dni odbyło się blisko 100 świątecznych wydarzeń. Było wiele radości, magicznych momentów i niezapomnianych chwil. Bo Jarmark Bożonarodzeniowy ma wyjątkowy, świąteczny klimat, który wszystkim otwiera serca"

Wystawcy w liczbach

121 świątecznych stoisk w domkach, kramach i karczmach,49 stoisk gastronomicznych z ofertą z 13 kuchni świata,46 stoisk ze świątecznymi prezentami i dekoracjami26 stoisk z produktami spożywczymi i regionalnymi przysmakami

Hity Jarmarku Bożonarodzeniowego

Najczęściej kupowane świąteczne upominki:

dziadki do orzechów,

świece sojowe i zapachowe,

miody różne,

nalewki,

czapki,

szale,

skarpety,

rękawice,

pierniki,

lizaki świąteczne,

stroiki,

bombki,

ozdoby choinkowe,

kubeczki świąteczne.

Premierowe hity Jarmarku Bożonarodzeniowego

3 nowe lokalizacje: Bogusławskiego, Tkacka, Tunel pod ul. Okopową

bajkowa scena z tronem św. Mikołaja i magiczną ciuchcią ze scenografią przygotowaną przez Kwiaciarnię „Prosta Forma” – rekord zdjęć robionych przez odwiedzających,

świetlisty dach nad głowami na ul. Bogusławskiego,Domek Świętego Mikołaja, a w nim świąteczne, dedykowane upominki,

nowe iluminacje: zegar, tron, 2 kandelabry, bombka,3 zakątki: Radosny, Mikołaja, Łosia,

kierunkowskazy – Dziadki do Orzechów,

nowa karuzela wenecka,

igloo z atrakcjami,

kula śnieżna napędzana rowerem,

Brama Adwentowa – otwierana po raz pierwszy przez Żołnierzy Garnizonu,

InPost – nowe rozwiązanie bezpłatnej wysyłki towarów dla Wystawców i klientów.

Gastronomiczne hity

Na słono:

kiełbasa w bułce: currywurst (bratwurst)

placki ziemniaczane

grzaniec

pierogi

pajda

Na słodko:

gorąca czekolada

owoce w czekoladzie

donaty

kołacze

Ciekawostki

na dekorację zużyto 350 choinek – dzięki uprzejmości Lasów Państwowych,jarmark oświetlało 1100 żarówek, 480 m2 to powierzchnia świetlistego dachu na ul. Bogusławskiego,podczas otwierania okienek Kalendarza Adwentowego rozdano dzieciom 100 kg. cukierków od fundatora - Zakładu Przemysłu Cukierniczego "Bałtyk", wypito ponad 121 tys. kubeczków grzańca, którego 100 rodzajów alkoholowych i bezalkoholowych sprzedawano na 33 stoiskach, podczas jarmarku i w sklepie online www.sklep.visitgdansk.com sprzedano w sumie 3000 jarmarkowych kubków ceramicznych wytwarzanych na specjalne zamówienie w małej rodzinnej pracowni ceramiki ozdobnej w Tułowicach.

Drogo na wrocławskim jarmarku.
Źródło: Podsumowanie Jarmarku Bożonarodzeniowego 2021. Sprawdź, jakie były największe hity