Pojawiają się pierwsze mandaty karne dla użytkowników hulajnóg

2021-09-15 20:00 Paweł Lemke Róża Perszon
Parkingi na hulajnogi
Autor: Jacek Werner/Radio ESKA Jeden z parkingów znajduje się na pl. Wolności

Jeździsz hulajnogą elektryczną? Uważaj, bo od niedawna możesz dostać mandat. Przypomnijmy, dwa tygodnie temu zmieniło się prawo dotyczące urządzeń transportu osobistego. W związku z powyższym w ostatnich dniach strażnicy miejscy w Trójmieście rozpoczęli kontrolę użytkowników hulajnóg i rowerów elektrycznych.

- W myśl nowych przepisów funkcjonariusze uzyskali możliwość karania mandatami karnymi kierujących rowerami, hulajnogami elektrycznymi oraz urządzeniami transportu osobistego. W chwili obecnej funkcjonariusze straży miejskiej prowadzą działania prewencyjne. Pouczają i edukują wszystkich użytkowników tego rodzaju urządzeń w jaki sposób poruszać się zgodnie z przepisami - mówi Leonard Wawrzyniak ze straży miejskiej w Gdyni, gdzie póki co żaden użytkownik hulajnogi mandatu jeszcze nie dostał.

Inaczej jest już jednak w Gdańsku. - Patrole zwracały uwagę na kierujących elektrycznymi hulajnogami i rowerami, którzy na chodniku przekraczali dozwoloną prędkość oraz na sposób parkowania e-hulajnóg. Podczas prowadzonych działań strażnicy wystawili sześć mandatów karnych, pouczyli trzy osoby, a siedmiu użytkownikom zwrócili uwagę na niewłaściwe korzystanie z pojazdu - wymienia Marta Drzewiecka z tamtejszej straży miejskiej.

Najczęściej użytkownicy hulajnóg karani byli za przejeżdżanie przez przejście dla pieszych oraz przewożenie innej osoby. Pamiętajmy, że w świetle prawa hulajnogą podróżować może tylko jedna osoba.

Źródło: Pojawiają się pierwsze mandaty karne dla użytkowników hulajnóg
Nasi Partnerzy polecają