spaliny

i

Autor: Wikimedia Commons/Ruben de Rijcke spaliny

Powietrze w Gdańsku Matarni dużo gorsze niż w Centrum. Powodem obwodnica

2022-01-23 10:00

Jakość powietrza przy Obwodnicy Trójmiasta jest gorsza niż w innych rejonach miasta. Pół roku temu na Złotej Karczmie postawiono pierwszą w tym rejonie stację pomiarową. Dziś dzięki widzimy, że stężenie szkodliwych substancji na Matarni jest o 20% wyższe niż w centrum Gdańska.

- Pokazuje to, że jest właśnie bardzo dobrze zlokalizowana, właśnie ze względu na monitorowanie zanieczyszczeń pochodzących od transportu samochodowego. Zanieczyszczenia pochodzące ze spalania właśnie paliwa z samochodów. Czyli mamy oczywiście im mniej ruch płynny, im więcej mamy korków, tym więcej się tych zanieczyszczeń wydobywa - mówi Michalina Bielawska, główna specjalistka do spraw analiz i prognoz w Agencji Regionalnego Monitoringu Atmosfery.

Na wykresach widać też regularne pory, w których jakość powietrza się pogarsza. - Maksymalne stężenia występują w porannych szczytach komunikacyjnych, pomiędzy 6:00, a 9:00 rano, no i tak w przybliżeniu między 15:00 a 17:00. Nie odnotowaliśmy do tej pory żadnego przekroczenia. Takie maksymalne stężenia, które zostały odnotowane na tej stacji dla dwutlenku azotu, to jest zaledwie około 55% poziomu dopuszczalnego - dodaje specjalistka.

Powietrze w Trójmieście w każdej dzielnicy wciąż jest dużo lepsze niż w stolicy czy na południu Polski. Wyniki gdańskich stacji pomiarowych porównywać można z bydgoskimi czy szczecińskimi.

Źródło: Powietrze w Gdańsku Matarni dużo gorsze niż w Centrum. Powodem obwodnica