Masowe szczepienia ruszą po majówce.

i

Autor: pexels Masowe szczepienia ruszą po majówce.

Punkty szczepień w aptekach. Gdzie zaszczepić się w Gdańsku przeciw Covid-19?

2021-07-22 13:55

W lipcu rozpoczęły się, zapowiadane przez rząd już w maju 2021 roku, szczepienia przeciw Covid-19 realizowane w aptekach. Możliwość zaszczepienia w aptece ma ułatwić chętnym ten krok - można to teraz zrobić na przykład przy okazji realizowania recepty, ma pobudzić też bardzo osłabione obecnie zainteresowanie szczepieniami.

Naborem aptek do Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19 zajmuje się u pomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku, wnioski od aptek chcących przystąpić do programu Fundusz zaczął zbierać w czerwcu, z początkiem lipca część aptek zaczęła otwierać swoje punkty szczepień.

"Apteki musiały spełnić określone wymogi. Stworzyć wydzielone miejsce tak zorganizowane, żeby pacjent miał zapewnioną kameralną przestrzeń, z miejscem na krzesło, biurko, komputer, środki dezynfekujące itp., tak jak we wszystkich punktach. Szczepienie wykonuje magister farmacji, który odbył przeszkolenie dotyczące klasyfikacji na szczepienie i wykonywania szczepień przeciw Covid-19"

- tłumaczy Michał Pietrzykowski, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Gdańsku.

Jak mówi Anna Szydłowska, dyrektor ds. Opieki Farmaceutycznej w Gemini Polska w Gdańsku, jako pierwsza szczepienia rozpoczęła apteka przy ulicy Obrońców Wybrzeża 2, średnio zapisuje się dziennie od 10 do 15 pacjentów.

W przypadku szczepień w aptekach możliwa jest też wcześniejsza rejestracja (tak jak przy zapisywaniu się do powszechnych i populacyjnych punktów szczepień). Każda osoba, która ma e-skierowanie, może się zapisać na szczepienie, dzwoniąc pod numer 989. Można też skorzystać z e-rejestracji, wysyłać SMS o treści SzczepimySie pod nr 880 333 333. Ale termin można też ustalić bezpośrednio w aptece przychodząc lub dzwoniąc.

Raport z Anteny 22.07 godz.10
Źródło: Punkty szczepień w aptekach. Gdzie zaszczepić się w Gdańsku przeciw Covid-19?