odpady

i

Autor: Fotobank.PL/UMS

Sopot: Segregowanie odpadów to obowiązek. Nowe stawki od 1 stycznia

2022-01-03 11:36

1 stycznia 2022 r. wejdą w życie nowe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Przypominamy o konieczności segregowania odpadów. W kończącym się roku sopocki ZOM prowadził kilkadziesiąt postępowań wobec przedsiębiorców, 29 z nich zakończyło się nałożeniem kar za niesegregowanie. Od 1 stycznia stawki będą wielokrotnie wyższe, także w przypadku opłat dodatkowych za łamanie zasad segregacji.

Decyzja o wprowadzeniu nowych stawek została podyktowana m.in. zmianami tzw. „ustawy śmieciowej”, a także wcześniejszym narzuceniem przez ustawodawcę stawek, które nie pokrywały realnych kosztów za gospodarowanie odpadami.

Od nowego roku stawka za poszczególne frakcje (szkło, papier, plastik) w przypadku pojemników o pojemności 1100 litrów wynosić będzie 66 zł. Natomiast odbiór takiego pojemnika z pozostałymi odpadami (resztkowe, zmieszane) kosztować będzie już 165 zł. Wyższa będzie również opłata dodatkowa za niesegregowanie, która od stycznia będzie stanowić czterokrotność stawki podstawowej. 

– Bardzo proszę o poważne potraktowanie kwestii segregowania odpadów – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Szanujmy planetę, dbając jednocześnie o własne podwórko, własne miasto. Segregowanie odpadów jest obowiązkiem, ale jest także opłacalne – dodaje prezydent Karnowski. W przypadku naruszenia zasad segregacji przedsiębiorca stanie przed koniecznością uiszczenia opłaty dodatkowej wynoszącej czterokrotność jego miesięcznych wydatków na odbiór odpadów. Może to być kwota przekraczająca nawet tysiąc złotych za jednorazowy odbiór wszystkich posiadanych pojemników. Tymczasem w roku 2021 ZOM prowadził kilkadziesiąt postępowań w sprawie łamania zasad segregacji odpadów. Niemal 30 zakończyło się nałożeniem kar.

Zakład Oczyszczania Miasta w Sopocie apeluje do przedsiębiorców o dopilnowanie starannej segregacji odpadów.

Przykładowe stawki opłat za wybrany pojemnik (1100 litrów) obowiązujące od 1 stycznia:

• papier – 66 zł, • szkło – 66 zł, • plastik – 66 zł, • resztkowe (wszystko oprócz szkła, plastiku, metalu i papieru) – 165 zł, • bio – pojemniki o poj. od 120 do 360 litrów – stawki od 7,20 zł do 21,60 zł.        

Źródło: Sopot: Segregowanie odpadów to obowiązek. Nowe stawki od 1 stycznia