Święta, święta i po świętach. Co zrobić z choinką?

2022-01-03 11:02 Dominika Bakura
choinka
Autor: fot. freeimages

Co zrobić z choinką po świętach? Takie pytanie, na początku stycznia zadaje sobie wielu Polaków. W Gdańsku - odbiór poświątecznych drzewek rozpoczął się w poniedziałek. Rozebrane z bombek i łańcuchów choinki należy postawić obok altan śmietnikowych; nigdy nie wrzucamy drzewek bezpośrednio do pojemników.

– Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi opłatami. Choinek nie pakujemy w żadne plastikowe worki ani kartony – mówi Joanna Bieganowska z gdańskiego magistratu.

Choinkom w donicach można dać drugie życie. – Takie drzewka można bezpośrednio przekazać do Zakładu Utylizacyjnego i pozostawić u ochrony zakładu. Tam specjaliści ocenią czy takie drzewko ma szansę się przyjąć w szkółce, jeśli tak, trafi do wypożyczalni choinek w przyszłym roku – dodaje Bieganowska.

Odbiór poświątecznych drzewek rozpoczął się także w Gdyni.

– W blokach i budynkach wielorodzinnych choinki należy wystawiać przy pergolach śmietnikowych. Ważne, by drzewka pozostawić w taki sposób, by nie blokowały one dostępu do nich. Z kolei mieszkańcy domków jednorodzinnych powinni zostawić świąteczne świerki czy jodły przed posesją, w miejscu widocznym i łatwo dostępnym. W obu przypadkach trzeba to zrobić najpóźniej do godz. 6:00 w dniu planowanego wywozu – dodaje Agata Grzegorczyk z Urzędu Miasta w Gdyni.  

Wszystkie odebrane w ten sposób choinki trafiają do EkoDoliny. Tam rozdrabnia się je i miesza z innymi odpadami zielonymi. Całość trafia następnie na pryzmę kompostową. Właściciele domków jednorodzinnych posiadający kompostowniki mogą we własnym zakresie rozdrobnić drzewko i dodać do swojego kompostu.

Choinek nie można wyrzucać do lasu. Grozi za to mandat w wysokości nawet 500 złotych. 

Źródło: Święta, święta i po świętach. Co zrobić z choinką?
Nasi Partnerzy polecają