Szpital tymczasowy gotowy na przyjęcie pacjentów. Rafał Cudnik: „Zwiększyliśmy bazę łóżek”

2022-01-19 11:21 Dominika Bakura
Covid-19
Autor: Paweł Jaskółka/Super Express

Szpital tymczasowy w Gdańsku gotowy na przyjęcie pacjentów z COVID-19. Jak informuje Rafał Cudnik, dyrektor placówki - pierwsi chorzy trafią tu około godziny 16:00. – Zwiększyliśmy także liczbę łóżek – zaznacza dyrektor.

– Na wykonanie prac odtworzeniowych Międzynarodowe Targi Gdańskie miały miesiąc – mówi Bartosz Tobieński, rzecznik prasowy Międzynarodowych Targów Gdańskich. – Zespół MTG wsparty 10 firmami podwykonawczymi pracował bez dnia przerwy. To wszystko nałożyło się na okres świąteczny – dodaje Tobieński.

Jak dodaje Katarzyna Brożek, rzecznik Spółki Copernius, która odpowiada za prowadzenie Szpitala Tymczasowego w ciągu ostatniego miesiąca prace koncentrowały się na odtworzeniu infrastruktury szpitala, montażach instalacji, kontenerów sanitarnych i sprzętów, w tym TK, zbiorników z tlenem. Szpital pozyskał personel na początkowy okres działalności, a proces zawierania umów z kolejnymi osobami cały czas trwa.

W środę pierwszy pacjent do szpitala tymczasowego trafi o godzinie 16:00.

– Jesteśmy w pełnej gotowości od godziny 07:00. Na miejscu jest personel, trwają ostatnie szkolenia – podkreśla Rafał Cudnik. – Ważną informacją są także dodatkowe łóżka. Jadą one do nas z Nowego Sącza. Dzięki tej decyzji, dostępnych będzie 300 łóżek internistycznych i 20 intensywnej opieki – dodaje dyrektor.

Obecnie na Pomorzu dostępne są 1323 łóżka dla pacjentów covidowych, z czego blisko 760 jest już zajętych. Wolnych respiratorów zostało 39.