Grudzień to niezwykle ważny miesiąc w historii Trójmiasta. W piątek, 17 grudnia minie 51 lat od tragicznych zdarzeń z 1970 roku. Samorządy jak co roku, oddadzą hołd tym, którzy byli uczestnikami tamtych strasznych wydarzeń.
Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 6:00 w Gdyni przed pomnikiem Ofiar Grudnia '70 w okolicy przystanku SKM Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski.
"Wydarzenia Grudnia 1970 roku odegrały bardzo ważną rolę w budowaniu polskiej drogi do wolności. Jednak to także tragiczne historie, które działy się na ulicach naszego miasta. To tutaj padały strzały i tu ginęli ludzie. Dlatego w piątek, 17 grudnia tradycyjnie pragniemy oddać hołd i szacunek tym wszystkim, którzy oddali życie za to, abyśmy mogli żyć w wolnym i niepodległym kraju"
– mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Zaplanowano również popołudniowe obchody upamiętniające ofiary wydarzeń Grudnia '70. O godz. 16:30 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46 odprawiona zostanie uroczysta msza święta.
Po mszy – około godz. 17:20 – uczestnicy przejdą ul. Armii Krajowej i Świętojańską przed pomnik Ofiar Grudnia '70 na placu Wolnej Polski przy Urzędzie Miasta Gdyni. O godz. 18:00 odbędzie się tam dalsza część uroczystości.
Odczytany zostanie apel poległych, a uczestnicy złożą przed pomnikiem wiązanki kwiatów i zapalą znicze.
Najważniejszym wydarzeniem tegorocznych uroczystości w Gdańsku będzie Apel pamięci pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970. Zanim gdańszczanki i gdańszczanie spotkają się o godz. 18.00 na Placu Solidarności, w mieście zaplanowano także inne rocznicowe wydarzenia.
Na godzinę 16.00 zaplanowano odsłonięcie pamiątkowych tablic chodnikowych przy Dworcu Głównym w Gdańsku. Pierwsza z tablic, upamiętniająca śmierć Kazimierza Stojeckiego zostanie odsłonięta nieopodal pomnika Kindertransportów, następnie zaplanowano wspólne przejście do drugiej tablicy. Pomiędzy budynkami dworca PKP a wjazdem na ul. Błędnik upamiętniono miejsce śmieci Andrzeja Perzyńskiego.
Więcej informacji i szczegółowy plan wydarzeń dostępny jest na stronie miasta.
Koncert carillonowy
Obchody 51. rocznicy protestów na Wybrzeżu upamiętni dźwięk carillonów. W czwartek, 16 grudnia, o godz. 12.00 z wieży kościoła św. Katarzyny rozbrzmi koncert w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, carillonistki miejskiej. Wykonanie utworów poprzedzi wstęp historyczny, który przedstawi Janusz Marszalec, zastępca dyrektora ds. Rozwoju Oddziałów Muzeum Gdańska.
W repertuarze koncertu znalazły się „Lacrimosa” z Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Ballada o Janku Wiśniewskim” Andrzeja Korzyńskiego, „Preludium e-moll op. 20 nr 4” Fryderyka Chopina oraz „Mury” Jacka Kaczmarskiego.
Koncert będzie transmitowany na profilu Carillonów gdańskich, Muzeum Gdańska oraz za pośrednictwem portalu gdansk.pl. Muzykę na żywo usłyszą spacerujący w okolicach ul. Profesorskiej 3 i Muzeum Bursztynu.