jarmark

i

Autor: https://jarmarkswdominika.pl/

Tradycja, ale też bezpieczeństwo sanitarne. Trwają ostatnie przygotowania do 761. Jarmarku św. Dominika w Gdańsku

2021-07-05 16:00

Kolekcjonerzy, artyści, rękodzieło i regionalna kuchnia, a - przede wszystkim – niepowtarzalny klimat. W sobotę 24 lipca w Gdańsku wystartuje 761. Jarmark św. Dominika. Na uczestników czekać będzie ponad sześciuset wystawców.

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela.

W tym roku jarmarkowej tradycji stanie się zadość, jednak wszystko z zachowaniem reżimu sanitarnego.

"W punkach sprzedaży pojawią się szyby pleksi, będzie obowiązywał dystans społeczny, a kramy będą ustawione w bezpiecznej odległości. Wyposażymy też każde stoisko w środki dezynfekujące. Podczas jarmarku pojawi się też nowa infrastruktura. Zakupiliśmy m.in. 80 nowych domków. Nowością będą stoiska na ul. Łąkowej na Dolnym Mieście"

- mówi Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Jarmark św. Dominika to także szereg imprez towarzyszących. - Stawiamy na kameralność. Goście jarmarku będą mogli posłuchać muzyki operowej i musicalowej, a także nowoczesnych brzmień w wykonaniu DJ-ów. Na Ołowiance odbędzie się z kolei przegląd filmowy - dodaje Izabela Szopińska z MTG.

Co w programie?

Wraz z rozpoczęciem Jarmarkiem św. Dominika głównym bohaterem będzie bursztyn, a to wszystko w związku z otwarciem w Wielkim Młynie nowej siedziby Muzeum Bursztynu. Ponadto w niedzielę, 25 lipca na Długim Targu przy Zielonej Bramie, odbędzie się XXVI Święto Chleba. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą konsultacje dietetyków i ekspertów, zabawy oraz koncerty.

Na Targu Rybnym na najmłodszych czekać będą warsztaty kreatywne i plastyczne oraz możliwość spotkania z maskotką jarmarku, czyli kogutem dominikańskim. Zostanie tam również zorganizowana wystawa plenerowa „Kajko i Kokosz na Dominiku” poświęcona kultowym polskiemu komiksom autorstwa Janusza Christy.

Z kolei wyspa Ołowianka to przystanek pod żaglami, gdzie m.in. zabrzmią szanty podczas kolejnej edycji Baltic Sail. Tutaj odbywać się będą pokazy plenerowego kina pod hasłem „Różne smaki kina – nie tylko kino kulinarne”, w ramach którego zobaczymy filmy francuskie, hiszpańskie i włoskie.

761 edycja Jarmarku św. Dominika rozpocznie się 24 lipca, a zakończy 15 sierpnia. Szczegółowy program 761. Jarmarku św. Dominika dostępny jest TUTAJ.

Tłumy na Jarmarku św. Dominika.
Źródło: Jarmark św. Dominika w Gdańsku: Trwają ostatnie przygotowania