Trójmiasto pomaga Ukrainie. Gdzie i jak można pomóc?

2022-02-28 10:59

Trwa zbiórka pieniędzy i deklaracji osób chętnych do zaoferowania pomocy Ukrainkom i Ukraińcom uciekającym przed wojną i tym, którzy już w Gdańsku mieszkają - to Fundacja Gdańska w ramach akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie. W sobotę wieczorem, 26 lutego do akcji dołączyło już 1600 wolontariuszy. Zobacz, gdzie i kiedy możesz się przyłączyć.

Wskazówka dla przynoszących dary:Organizatorzy zbiórek rzeczowych zwracają uwagę, że dary najlepiej jest wcześniej odpowiednio posortować, zamiast wrzucać do jednego worka. Lepiej użyć kilku mniejszych toreb. Warto też każdą odpowiednio opisać, oznaczając np. podstawowe kategorie:ubrania dla dzieci / dla kobiet / dla mężczyzn,leki,żywność, itp.Najlepiej opisać rzeczy szczegółowo, także wg. rozmiarów. Punkty mogą mieć różne sposoby sortowania, ale ważne, żeby dary łatwo było podzielić już na miejscu. Warto wszystko wcześniej dobrze przemyśleć, żeby nie robić dodatkowego zamieszania. Można też wcześniej skontaktować się z organizatorami, żeby zapytać, jak najlepiej przygotować dary.

Gdańska Fundacja Pomagamy Nie Ziewamy zachęca, by do niej dołączyć

Założona w czasie pandemii przez gdańskich restauratorów Fundacja prowadzi zmasowaną akcję pomocy dla Ukraińców od zbiórki darów i pieniędzy, po transport na i z granicy, wsparcie przybywających do Gdańska mieszkaniem, pracą, pomocą psychologiczną. Szuka też wsparcia wolontariuszy, którzy chcieliby prowadzić tę działalność wraz z nimi. 

Na swoim Fb piszą m.in.: “Jeśli chcesz nam pomóc":

  • przywieź zebrane rzeczy do naszego magazynu - Chmielna 26
  • Przyjdź pomóc w pakowaniu transportów, rozpakowywaniu i sortowaniu.
  • Zorganizuj transport na Ukrainę
  • Zorganizuj nocleg na terenie Trójmiasta
  • Zaproponuj pracę dla przybywających
  • przekaż nam kontakty do wolontariuszy na terenie Ukrainy
  • Jeśli jesteś lekarzem/prawnikiem/specjalistą - też potrzebujemy Twojej pomocy

Cały czas przyjmujemy nieograniczoną ilość żywności (w biurze fundacji przy ul. Chmielnej 26 lok 103): art. dla niemowląt,, art. higienicznych, wody, leków, apteczek. Potrzebujemy również latarek, baterii, powerbanków, kocy, kołder, poduszek, ręczników, pościeli, przyjmujemy odzież, zabawki i żywność dla zwierząt. 

Jest duże zapotrzebowanie na: PREPARATY HEMOSTATYCZNE.

"Wczorajsze zmartwienie o krótkoterminowe miejsca noclegowe dla osób bez statusu trochę się zmniejszyło dzięki pomocy przedsiębiorców branży hotelarskiej, którzy zadeklarowali gotowość. Miejsc nie mamy jeszcze wiele i cały czas poszukujemy kolejnych miejsc hotelowych, ale coś drgnęło i za to wielkie podziękowania. Kolejna sprawa to przeniesienie w XXI wiek naszego systemu informatycznego, dzięki specjalnej, międzynarodowej grupie wolontariuszy programistów. Stopniowo zaczynają napływać ludzie potrzebujący pomocy. Pamiętajcie o komunikowaniu swoich potrzeb i ofert pomocy przez podstronę Gdańsk Pomaga www.ukraina.gdanskpomaga.pl. " -

- pisała w niedzielę na Facebooku Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska.

Trójmiasto pomaga Ukrainie. Gdzie i jak można pomóc?

i

Autor: gdansk.pl

Więcej szczegółów dostępnych na oficjalnej stronie miasta pod TYM linkiem. 

"Płakała na kolanach przed sunią". Ukraińska rodzina musiała zostawić 12-letnią Ledę [GELARIA]

Sonda
Czy Rosjanie zajmą Kijów?
Zbiórka rzeczy dla uchodźców z Ukrainy
Źródło: Trójmiasto pomaga Ukrainie. Gdzie i jak można pomóc?