ogród

i

Autor: Adam Bronk-Zdunowski

Wbijają łopatę i sprzątają rabatę! Na gdańskich Siedlcach powstaje ogród społeczny

2021-06-24 11:14

Wokół domu przy ulicy Zakopiańskiej 40 w Gdańsku powstaje ogród społeczny. W jego aranżacje zaangażowali się mieszkańcy placówki dla osób w kryzysie bezdomności, mieszczącej się w budynku. Posadzone krzewy i kwiaty sprawiają, że zapomniany skwer ożyje!

Ogród społeczny na skwerze przed oraz za domem przy ul. Zakopiańskiej 40 powstaje w ramach projektu „Wbij łopatę i posprzątaj rabatę”, stworzonego przez animatorów Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

- Projekt służy społecznej aktywizacji, integracji i edukacji ekologicznej – podkreśla Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka gdańskiego MOPR. – W tworzenie ogrodu udało się włączyć osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, także lokalną społeczność i sponsorów. Ta otwartość na wspólne działanie jest cenna, integruje środowisko i wzmacnia więzi sąsiedzkie. Zyskuje też otoczenie budynku, jest bardziej przyjazne i zielone.W budynku przy ul. Zakopiańskiej mieści się nie tylko schronisko dla osób w kryzysie bezdomności, ale także Dom Sąsiedzki „Zakopianka”. Jest szansa, że właśnie to miejsce dzielnicy stanie się centrum aktywności, pomysłów i spotkań zaangażowanych mieszkańców. Do tej pory udało się już uporządkować teren przed domem, posadzono krzewy i kwiaty. Wygospodarowano też niewielką przestrzeń z ławkami, gdzie będzie można odpocząć. Ogród ma też funkcjonować w podwórzu budynku, od strony punktu widokowego Winna Góra. Prace przy tworzeniu zieleńca potrwają do końca lipca. Pielęgnacją i utrzymaniem tej przestrzeni także w przyszłości mają się zajmować mieszkańcy schroniska we współpracy z lokalną społecznością.

Źródło: Wbijają łopatę i sprzątają rabatę! Na gdańskich Siedlcach powstaje ogród społeczny